Te i inne zalecenia zostaną przedłożone do rozpatrzenia Radzie Europejskiej na jej posiedzeniu w marcu 2008 r., w kontekście wznowionej strategii lizbońskiej na rzecz wzrostu i zatrudnienia.
W dokumencie Rady stwierdzono, że "na wszystkich szczeblach należy podnieść poziom i skuteczność nakładów inwestycyjnych w sektorze badań naukowych, innowacji i szkolnictwa wyższego. Trzeba też skuteczniej dążyć do osiągnięcia celu, jakim jest 3-procentowy wskaźnik inwestycji w B+R [badania naukowe i rozwój]". Autorzy dodają również, że w opracowywanych krajowych programach reform państwa członkowskie powinny wyznaczyć etapy osiągania krajowych nakładów inwestycyjnych na B+R.
Autorzy zachęcają Komisję i państwa członkowskie do kontynuowania inicjatyw na rzecz wspólnego programowania badań naukowych oraz rozszerzania zakresu skoordynowanych i uzupełniających się międzynarodowych strategii współpracy w dziedzinie nauki i techniki.
W dokumencie zawarto apel o szybkie postępy we wdrażaniu uzgodnionych wspólnych inicjatyw technologicznych i inicjatyw wprowadzanych na podstawie artykułu 169. Odnotowano też, że przed końcem 2008 r. Komisja zamierza przedłożyć dwie kolejne inicjatywy w oparciu o artykuł 169 (dotyczące metrologii i Morza Bałtyckiego).
Ministrowie zgodnie stwierdzili, że należy wzmocnić infrastrukturę badawczą mającą znaczenie dla całej Europy oraz opracować do końca 2008 r. krajowe strategie rozwoju takiej infrastruktury.
W sekcji zatytułowanej "Piąta swoboda", odnoszącej się do swobodnego przepływu wiedzy, Rada wyraziła zainteresowanie otrzymaniem od Komisji informacji na temat "przyjaznego dla rodziny modelu kariery naukowej". Wzywa też do reformy szkolnictwa wyższego, zwiększenia dostępności usług szerokopasmowych oraz lepszego zarządzania własnością intelektualną na wyższych uczelniach.
We wnioskach dotyczących innowacji Rada apeluje zarówno do Wspólnoty, jak i państw członkowskich o lepszą koordynację prac nad doskonaleniem ramowych warunków dla innowacji. Inicjatywy w tym zakresie dotyczą ściślejszych powiązań między sektorami nauki i przemysłu oraz wspierania innowacji i rozwoju zgrupowań.
Ministrowie wzywają ponadto do zwiększenia liczby zamówień na prace B+R oraz zamówień publicznych na innowacyjne produkty i usługi, argumentując, że może to przyczynić się do szerszego zastosowania innowacji i technologii innowacyjnych w usługach publicznych. W ostatecznym rozrachunku pozwoli to uzyskać lepszy stosunek jakości do ceny.
Powyższe zalecenia oraz inne pomysły zostaną omówione podczas drugiego cyklu dyskusji w ramach wznowionej strategii lizbońskiej na rzecz wzrostu i zatrudnienia podczas marcowego szczytu Rady Europejskiej w Słowenii.
Źródło:CORDIS
KOMENTARZE