Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pythoning - przepis na sukces w innowacyjnym biznesie
15.02.2008
"Wiesz, Wymyśl, Wygraj!" - pod takim tytułem już po raz drugi realizatorzy projektu CambridgePYTHON organizują konkurs dla studentów i młodych naukowców dotyczący wykorzystania nowoczesnych technologii w biznesie.
Jego oficjalna inauguracja odbyła się 14 lutego i była połączona z uroczystą galą na Giełdzie Papierów Wartościowych. Uświetnił ją wykład prof. Shailendra Vyakarnam z Uniwersytetu w Cambridge - "guru" innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej.

W konkursie mogą wystartować osoby, które mają pomysł na własne przedsiębiorstwo, wykorzystujący w sposób nieszablonowy technologie informacyjne. Uczestnicy rywalizacji będą mogli skorzystać z porad prawnych, administracyjnych, finansowych i merytorycznych.
Z okazji rozpoczęcia konkursu do Polski przyjechał światowej sławy znawca innowacyjnej przedsiębiorczości, twórca idei pythoningu - prof. Shailendra Vyakarnam z Uniwersytetu w Cambridge.

Prof. Vyakarnam, znany w Cambridge jako "Shail", jest dyrektorem Centre for Entrepreneurial Learning w Judge Business School. Jest także członkiem rady wydawniczej International Small Business Journal oraz Journal of Strategic Change. Przewodzi Institute of Small Business Affairs (ISBA). Przez wiele lat pracował w biznesie, dlatego łączy teoretyczne i praktyczne podejście do przedsiębiorczości. Jest autorem wielu publikacji naukowych oraz współautorem wydanej w Polsce książki "Od pomysłu do zysku. Jak spieniężyć innowacyjność".

Prof. Shail jest także twórcą pojęcia pythoningu. Pythoning to, stworzony na Uniwersytecie w Cambridge, model zaawansowanego wspierania młodych przedsiębiorców i przedsiębiorczości akademickiej oraz tworzenia innowacji. Powstał jako odpowiedź na pytanie, dlaczego w większości krajów (także w Polsce) inkubatory akademickie nie odnoszą sukcesów. W idei pythoningu Shail dowodzi, że fizyczna infrastruktura to za mało. Dla lepszego zobrazowania porównuje ten problem do opieki pytona nad swoimi jajami.

Dojrzały osobnik pytona owija się wokół złożonych przez siebie jaj, aby zapewnić im odpowiednią temperaturę. Przez cały czas trwania rozwoju zarodkowego, czyli około 100 dni, przebywa w pobliżu gniazda. Dzięki temu po 100 dniach rodzę się młode węże, które od razu po wykluciu są silne i gotowe do nauki.

Idea pythoningu jest stworzona na podobieństwo zarysowanego tu doskonałego inkubatora biologicznego. Zdaniem prof. Vyakarnama, najważniejszymi elementami w procesie inkubacji firmy są ludzie zaangażowani we wspieranie startujących przedsięwzięć i odpowiednia atmosfera. Cała fizyczna infrastruktura ma natomiast znaczenie drugorzędne. Vyakarnama twierdzi, że powstające przedsięwzięcia potrzebują przede wszystkim osadzenia w odpowiedniej "kulturze przedsiębiorczości" i oparcia w sieci społecznej. Powinny być nimi oplecione na wzór opieki pytona nad swoim rodzącym się potomstwem.

I właśnie ideę pythoningu oraz inne metody rozwoju przedsiębiorczości akademickiej z Cambridge realizuje w Polsce projekt CambridgePYTHON. Jego celem jest zbliżenie do siebie młodzieży akademickiej (pomysłodawców) i potencjalnych inwestorów w celu wypracowania wspólnego języka i poznania wzajemnych potrzeb oraz wymagań, a w centrum zainteresowania znajdują się przedsięwzięcia hi-tech z dziedziny Informatyki i Telekomunikacji (ICT - Information and Communication Technology). Autorzy projektu wychodzą z podstawowego założenia: "kapitał prywatny powinien być angażowany w najwcześniejszych stadiach procesu inkubacji".

Patronami przedsięwzięcia są: Ambasada Brytyjska, Uniwersytet w Cambridge oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wspierają go także prywatne firmy konsultingowe, takie jak McKinsey&Company czy Grupa Strategia oraz Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych.

Źródło:PAP - Nauka w Polsce

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter