Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pszczeli antybiotyk
Pszczeli antybiotyk
Szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Lund wykryli bakterie kwasu mlekowego, które mogą stać się alternatywą dla antybiotyków. W odróżnieniu od znanych nam preparatów, te drobnoustroje wytwarzają związki przeciwbakteryjne w zależności od tego, z jakim schorzeniem mają do czynienia. A pochodzą one z…. żołądka pszczoły miodnej.

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund zbadali żołądki pszczół miodnych, w których przechowują one miód. Odkryli oni 13 bakterii kwasu mlekowego, które wytwarzają ogromną ilość związków przeciwbakteryjnych. W laboratoriach przeprowadzane są już badania nad działaniem tych bakterii wobec gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA), szczepionkę przeciw drobnoustrojom tego typu.

Bakterie jak na razie zostają poddawane testom laboratoryjnym. Oprócz szczepu gronkowca złocistego (MRSA), badania dotyczą również pałeczki ropy błękitnej i szczepy bakterii typu VRE (oporne na jeden z antybiotyków, wankomycynę). Wyniki badań już teraz są obiecujące – bakterie pochodzące od pszczół wykazują bowiem właściwości zwalczające ludzkie patogeny. O ile badania nad wpływem na ludzki organizm wciąż są prowadzone w laboratoriach, o tyle działania na zwierzętach już zostało sprawdzone. Bakterie kwasu mlekowego podano wraz z miodem dziesięciu koniom, które posiadały trwałe, trudno gojące się rany. W każdym przypadku zmiany zostały wyleczone.

Skąd wynikają te niezwykłe właściwości? Jak tłumaczy Tobias Olofsson, w wypowiedzi dla Uniwersytetu w Lund, antybiotyki jakie obecnie stosujemy są substancjami dedykowanymi dla wyszczególnionego patogenu. Natomiast bakterie pochodzące od pszczół produkują związki przeciwbakteryjne w zależności od tego, z jaką chorobą mają do czynienia. W ten sposób stają się bardziej uniwersalne i mogą pomóc w walce z tymi bakteriami, które wytworzyły już oporność na dotychczasowe szczepionki. Przez miliony lat bakterie kwasu mlekowego chroniły pszczoły i wytwarzany przez nie miód przed mikroorganizmami. Badania prowadzone w Szwecji mają pokazać, czy uniwersalność tych 13 bakterii względem zwierząt okaże się równie imponująca wobec ludzi.

Wiadomości pochodzące od szwedzkich naukowców są ważne zwłaszcza teraz, gdy coraz głośniej mówi się o spadku skuteczności antybiotyków. Bakterie, jak choćby gronkowiec złocisty, wytworzyły już mechanizm obronny przeciw szczepionkom. Możliwość stosowania jednej szczepionki, która posiada tak szerokie spektrum aktywnych substancji wytwarzanych w zależności od tego, z czym ma walczyć, stwarza nowe możliwości w walce z nadchodząca erą postantybiotykową.

Źródła

http://www.lunduniversity.lu.se/o.o.i.s?id=24890&news_item=6172

http://zwalczgronkowca.pl/jak-walczyc-z-gronkowcem-zlocistym/

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2020>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
4
5
6
Newsletter