Wiele neurologicznych chorób wynika z nadmiernego rozszerzenia danego genu. Przykładowo, w genie powodującym chorobę Huntingtona znajduje się obszar, w którym sekwencja trzech zasad (CAG) jest wielokrotnie powtórzona. Ciągle uzyskiwane są nowe wiadomości na temat genu choroby Huntingtona, który koduje białko zwane huntingtiną. Obecnie uważa się, że prawidłowa jego wersja ma 35 lub mniej powtórzeń CAG. Skąd jednak biorą się powstałe rozszerzenia? Ostatnie badania sugerują, że powtórzenia te mogą powstać przez system naprawczy DNA, odpowiedzialny za uszkodzenia oksydacyjne. Odbywa się to na zasadzie wycięcia błędnych zasad - BER (base-excision repair). Niestety, jako jeden z prostszych mechanizmów, jest on skłonny do pomyłek.
Dr Irina Kovtun wraz z współpracownikami z Mayo Clinic, USA, twierdzi, że rozszerzenie genu o trójkowe sekwencje CAG następuje podczas procesu usuwania błędnie utlenionej zasady z DNA i specyficznie zależy od enzymu istotnego dla mechanizmu BER 7,8-dihydro-8-oxoguaniny DNA glikozylazy (OGG1). Pracując nad linią myszy z eksonem genu huntingtiny ze zwielokrotnioną sekwencją CAG, w której ciąg powtórzeń tych nukleotydów wzrasta wraz ze starzeniem się gryzoni, naukowcy odkryli, że nieobecność OGG1 właściwie zmniejszyła poziom ekspansji.
Starzenie się i choroby neurologiczne zawsze były łączone z uszkodzeniami oksydacyjnymi. Najnowsze wyniki badań pokazują jednak, że można te uszkodzenia połączyć z enzymem OGG1, który odpowiedzialny byłby za model toksycznej oksydacji, inicjując postępujące utlenianie a następnie cykl wycięcia zasady, które prowadzą do stopniowego wzrastania ilości powtórzeń.
Źródło:
Nature Medicine
KOMENTARZE