Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przełom w badaniu genomu pszenicy
04.12.2012

W 2 lata po zsekwencjonowaniu genomu pszenicy, zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA opublikował pierwszą analizę kluczowych jego fragmentów. Stanowi to przełom w tworzeniu nowych odmian, bardziej wydajnych, odpornych na choroby i stresy abiotyczne.

Pszenica zwyczajna jest jedną z 3 najważniejszych roślin uprawnych, dostarczając 20% kalorii spożywanych przez ludzi. Powstała ok. 8000 lat temu, w wyniku hybrydyzacji tetraploidalnej pierwotnej pszenicy płaskurki (AABB) i diploidalnej Aegilops tauschii (DD). Skutkiem było powstanie ogromnego heksaploidalnego genomu (AABBDD) z 42 chromosomami.

Analiza została przeprowadzona za pomocą metody shotgun i pozwoliła na zidentyfikowanie 94,000 genów w 3 genomach składowych (A, B i D). Wykonano częściowe ich porównanie i wskazano także zmiany, którym genomy podlegały w czasie ewolucji odmiany. Rezultat jest już używany w badaniach finansowanych przez Biotechnology and Biological Sciences Research Council (BBSRC), mających na celu wprowadzenie większej różnorodności genetycznej do nowych odmian, używając do tego rezerwuaru "dzikich" genów pszenicy. Może to przyczynić się do poprawy tolerancji na choroby skutki zmian klimatycznych.

Sekwencja została zdeponowana w European Nucleotide Archive.

Oryginalny artykuł prezentujacy analizy i wyniki dostępny jest on-line pod tym adresem.

 

Seweryn Frasiński

 

źródło: Nature

KOMENTARZE
Newsletter