Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Przełom w badaniach nad procesami starzenia!
09.05.2013

Aktywność w mózgowym podwzgórzu negatywnie wpływa na funkcje poznawcze i zmniejszanie sprawności fizycznej organizmu ‑ taki wniosek można wysnuć z wyników badań opublikowanych na początku maja w Nature. Rozpracowano naturę i mechanizmy tej aktywności. Co z tego wynika? Zdaniem naukowców, odkrycie może doprowadzić do powstania nowych metod leczenia chorób związanych z wiekiem oraz pomóc żyć dłużej.

Omawiane badania zostały przeprowadzone praz zespół naukowców z Kolegium Medycznego Alberta Einsteina w Nowym Jorku. Okazuje się, że obszar mózgu, który kontroluje wzrost, reprodukcję i metabolizm jest również odpowiedzialny za inicjowanie procesu starzenia organizmu. Mowa tu o podwzgórzu.

Badacze śledzili aktywność cząsteczki nazywanej NF‑κB w mózgach myszy. Wiadomo było, że jest ona odpowiedzialna za kontrolę procesu transkrypcji DNA, oraz że jest powiązana z zapaleniami jak i odpowiedzią organizmu na stres. Doszli oni do wniosku, że cząsteczka staje się bardziej aktywna w podwzgórzu, kiedy mysz dorasta. Ta obserwacja podsunęła naukowcom pomysły na dalsze badania i okazało się, że aktywność NF‑κB umożliwia określenie, kiedy u danej myszy wystąpią oznaki starzenia.

Co więcej, odkryto, że zwierzęta, u których zahamowano ekspresję cząsteczki NF‑κB w komórkach mikrogleju w podwzgórzu żyły dłużej niż te z grupy kontrolnej. Kolejny eksperyment wykazał, że myszy, u których stymulowano ekspresję NF‑κB żyły z kolei krócej. To pozwoliło na wysnucie spójnego wniosku ‑ ta cząsteczka przyspiesza proces starzenia. Jest to naukowy dowód na to, że na ogólnoustrojowe starzenie ma wpływ konkretna tkanka organizmu.

Podawanie myszom w średnim wieku środka, który hamował wytwarzanie enzymu zwanego IKK‑β również zmniejszył spadek zdolności poznawczych i fizycznych. Ten enzym jest odpowiedzialny za aktywację cząsteczki NF‑κB w komórkach mikrogleju znajdujących się w podwzgórzu. Tłumienie ekspresji tego enzymu we wszystkich obszarach mózgu zwiększyło średnią długość życia badanych myszy o 23%, natomiast maksymalną długość życia o 20%.

Odkrycia nowojorskich naukowców określa się jako ogromny przełom w badaniach nad starzeniem się. Kluczowym odkryciem jest to, że blokowanie działania NF‑κB działa hamująco na procesy starzenia, nawet jeśli procedura została wykonana u organizmu w średnim wieku. Jest to istotne z perspektywy leczenia osób z chorobami związanymi ze starzeniem w przyszłości ‑ tego rodzaju terapie, z powodu swojej natury, będą w przyszłości podejmowane na dojrzałych pacjentach.

Wyniki eksperymentów nowojorskich naukowców z pewnością podziałają stymulująco na badania prowadzone nad schorzeniami takimi jak zapalenie stawów, cukrzyca czy Alzheimer.


Przeczytaj również:
Przyszłość inżynierii tkankowej rodzi się w Polsce – o projekcie Bio-Implant opowiada dr Święszkowski
Termokoagulacja – kosmetyka czy medycyna?


 

red. Tomasz Domagała
Portal Biotechnologia.pl

 

Źródła:
Zhang G. et al. (2013) Hypothalamic programming of systemic ageing involving IKK‑β, NF‑κB and GnRH, Nature
www.nature.com

KOMENTARZE
news

<Kwiecień 2025>

pnwtśrczptsbnd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
Newsletter