Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Proper Medical Writing - relacja z konferencji
05.06.2007
Pod koniec maja w Warszawie odbyły się warsztaty naukowe Proper Medical Writing zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Farmakoekonomiki na Akademii Medycznej w Warszawie oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA.
Seminaria miały na celu profesjonalne wsparcie autorów prac medycznych i pomoc w uzyskaniu publikacji w anglojęzycznych czasopismach medycznych.


Warsztaty poprowadził wybitny światowy autorytet w dziedzinie redagowania i pisania publikacji naukowych – dr Stephen Lock - były redaktor naczelny British Medical Journal (1975-1991), lekarz i szkoleniowiec, autor i recenzent wielu książek z dziedziny dziennikarstwa medycznego. Warsztaty w całości prowadzone były w języku angielskim, warunkiem uczestnictwa była znajomość języka angielskiego oraz doświadczenie w pisaniu prac naukowych.

W warsztatach wzięli udział studenci, doktoranci, lekarze oraz przedstawiciele branży farmaceutycznej. Konferencja miała wymiar ogólnopolski. Przybyli doktoranci i studenci z wielu ośrodków akademickich (m.in. Akdemii Medycznej w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu).

Podczas dwudniowych seminariów i warsztatów uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zasadami redagowania medycznych artykułów naukowych oraz dowiedzieć się, jak wygląda proces editoringu i publishingu widziany oczami czasopisma naukowego. Kluczowym punktem spotkania były praktyczne ćwieczenia, podczas których autorzy prac zaprezentowali swoje artykuły i pod nadzorem doktora dokonali ich pełnej korekty.

Dzięki konsultacjom z redaktorem autorzy prac mogli nanieść poprawki w swoich artykułach oraz zdobyli umiejętność krytycznego spojrzenia na czytane prace. Szczególnie pomocny okazał się przegląd najczęściej popełnianych błędów. Co więcej, po ukończonych warsztatach uczestnicy mają możliwość dalszej współpracy z doktorem i korespondencyjnego doszlifowywania swoich publikacji pod jego okiem.

Szkolenia prowadzone przez dr Stephena Locka są wyjątkowo prestiżowe i wysoce efektywne – podobny projekt zrealizowany w Nowregii zakończył się pozytywnym przyjęciem do publikacji 30 spośród 45 prac.

Oprac.: Łukasz Kołtowski i Agnieszka Żochowska
KOMENTARZE
Newsletter