Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Projekty CITTRU łączą świat nauki i biznesu
28.02.2011

Do zadań Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwerystetu Jagiellońskiego (CITTRU) należy popularyzacja zagadnień związanych z innowacyjnością, edukacja pro-przedsiębiorcza oraz promocja wyników badań realizowanych na Uniwersytecie. Zespół CITTRU współtworzą kompetentne osoby o międzynarodowym doświadczeniu i różnorakim wykształceniu m.in.: prawniczym, psychologicznym, ekonomicznym, socjologicznym, przyrodniczym, technicznym, medycznym. 

Dzięki posiadanym kompetencjom i doświadczeniu Centrum ma na swym koncie wiele zrealizowanych projektów. Jednym z nich jest „Wiedza i praktyka – klucz do sukcesu w biznesie” tworzony w partnerstwie z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego, Centrum Transferu Technologii Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Centrum Transferu Technologii Medycznych Park Technologiczny Sp. z o.o.

Jaki jest cel projektu „Wiedza i praktyka – klucz do sukcesu w biznesie”?

Justyna Jaskulska, CITTRU - Tak dużo się mówi o braku komunikacji między środowiskiem naukowym a środowiskiem biznesu. A przecież nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest podjęcie takich działań. Główną ideą realizowanego przez nas przedsięwzięcia jest pomoc w nawiązaniu współpracy naukowców ze światem biznesu. Odbywa się to poprzez zorganizowaniem 100 płatnych staży dla pracowników naukowych w małopolskich firmach.

Inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba 298 zarejestrowanych do projektu naukowców oraz 149 przedsiębiorstw. Z samego Uniwersytetu Jagiellońskiego chęć współpracy z firmami wyraziło 77 osób, w większości z Wydziałów: Nauk o Zdrowiu, Filozoficznego, Lekarskiego oraz Matematyki i Informatyki. 

Jakie firmy zainteresowały się udziałem w tym przedsięwzięciu? 

Justyna Jaskulska- Chęć udziału w przedsięwzięciu wyraziło 149 firm, czyli ponad dwukrotnie więcej niż zakładano w projekcie. Zarejestrowane przedsiębiorstwa, to najczęściej firmy z sektora IT – informatyka, grafika, Internet, zajmujące się badaniami i rozwojem, z branży handlowej, ochrony środowiska i ekologii czy marketingu. Dają nam one pogląd na temat sektorów dominujących na terenie Małopolski.

Realizowane przez naukowców działania dotyczą sporządzania różnorodnych analiz, tworzenia aplikacji internetowych, przeprowadzania badań biologicznych, przygotowywania raportów oraz wielu innych interesujących zagadnień. O tym, czy nawiązane kontakty, przyniosą oczekiwane rezultaty w postaci podjęcia stałej współpracy będzie można powiedzieć dopiero po zakończeniu staży. 

W wyniku podjętych rozmów i spotkań staże w firmach zaproponowano 26 pracownikom UJ. Jakich korzyści mogą się spodziewać uczestnicy projektu?

Justyna Jaskulska- Pracownicy naukowi odbywający staże z pewnością zdobędą doświadczenie biznesowe i zawodowe, zweryfikują swoją wiedzę teoretyczną w praktyce. Może kontakt z biznesem wpłynie na udoskonalenie ich warsztatu naukowego i dydaktycznego, dostosowanego do potrzeb rynkowych. Staż w firmie daje im też możliwość rozwoju osobistego.

Firmy współpracujące z naukowcami podniosą swoją konkurencyjność i innowacyjność, udoskonalą procesy produkcyjne, dzięki naukowcom-stażystom mogą rozwiązać swoje problemy. O tym, czy nawiązane kontakty przyniosą oczekiwane rezultaty w postaci podjęcia stałej współpracy będzie można powiedzieć dopiero po zakończeniu staży.

Jak oceniacie Państwo kontakt polskiej nauki z biznesem?

Justyna Jaskulska- Niestety  jest jeszcze dużo do zrobienia w tej sprawie. Kontakty ludzi nauki z biznesem, owszem, występują, ale są to nielicznie podejmowane inicjatywy. Pojawia się szereg problemów w efektywnej komunikacji. Przede wszystkim obie strony nie wiedzą jak nawiązać kontakt i gdzie go szukać, nie znają możliwości, jakie ma do zaoferowania druga strona, dochodzi jeszcze brak wiedzy i doświadczenia w wykorzystaniu B+R w biznesie. Oprócz tego pojawiają się kwestie finansowe, wiele przedsiębiorstw nie stać na współpracę z naukowcami. Także ogólny poziom, tak ważnej dla gospodarki i społeczeństwa współpracy obu sfer, pozostaje nadal niezadowalający.

Czy fundusze unijne zachęcają do takiej współpracy?

Justyna Jaskulska- Zdecydowanie tak. Mając na uwadze problem w „dotarciu” do siebie nauki i biznesu, uruchamianych jest szereg projektów unijnych, pomagających „postawić pierwszy krok” w kierunku nawiązania współpracy. Tworzone są bazy kontaktów, organizowane są różne inicjatywy: szkolenia, konferencje, punkty informacyjne czy takie jak nasza - wydaje się bardzo efektywna i potrzebna - organizacja płatnych staży. 

Czy uważacie Państwo, że w Polsce jest brak ośrodków wyławiających najciekawsze projekty naukowe i wdrażające je?

Justyna Jaskulska- Nie. Ośrodki takie istnieją, są młode i coraz bardziej widoczne.  Najczęściej są to jednostki działające przy uczelniach wyższych, którym łatwiej o dostęp do informacji o realizowanych projektach badawczych i możliwym wykorzystaniu ich w gospodarce. Jednym z nich jest Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) działające przy Uniwersytecie Jagiellońskim. ( www.cittru.uj.edu.pl)

Czy młodzi naukowcy myślą bardziej przedsiębiorczo?

Justyna Jaskulska- Bywa z tym różnie. Jedni uważają, że słowo „przedsiębiorczy” ich nie dotyczy, inni wręcz przeciwnie. Tą drugą grupą są najczęściej studenci, doktoranci czy młodzi pracownicy naukowi. Widać to po zainteresowaniu szkoleniami dla przedsiębiorczych naukowców organizowanymi przez CITTRU. Projekt „Wiedza i praktyka – klucz do sukcesu w biznesie” także pokazał, że uczeni myślą w kategoriach „przedsiębiorczy naukowiec”, świadczy o tym liczba ok. 300 osób zarejestrowanych do projektu.

Czy widzicie Państwo jakieś cele strategiczne, których zrealizowanie mogłoby wpłynąć na systemową zmianę w polskiej nauce?

Justyna Jaskulska - Celem strategicznym powinno być stworzenie jednolitych regulacji dotyczących procedur informacyjnych wewnątrz i na zewnątrz uczelni, które obejmowałyby m.in. dane o realizowanych projektach badawczych, grantach, nagrodach, infrastrukturze badawczej czy ekspertach.

CITTRU uruchamia obecnie kolejny projekt „System naczyń połączonych – firma akademicka szansą rozwoju kariery” skierowany do przyszłych przedsiębiorców. Rekrutacja do I edycji projektu trwa do 15.03.2011. Studenci, doktoranci, naukowcy oraz absolwenci (do 12 miesięcy od dnia ukończenia studiów) zainteresowani przedsiębiorczością opartą o innowacje i badania naukowe (na starcie  nie trzeba mieć  gotowego pomysłu na firmę) mogą w ramach projektu BEZPŁATNIE uczestniczyć w: autorskim programie szkoleniowo – doradczym odnoszącym się m.in. do takich zagadnień jak: pomysł na biznes, marketing, komercjalizacja, strategie biznesowe, zarządzanie, także spotkaniach z biznesmenami, turniejach cashflow. 

Pod okiem ekspertów uczestnicy cyklu szkoleniowo – doradczego przygotują profesjonalny biznesplan, który może zostać złożony do konkursów na uzyskanie dotacji inwestycyjnej (do 40 000 zł) organizowanych przez instytucje realizujące w Małopolsce projekty w ramach działania 6.2 POKL "Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia". Ponadto dla autorów najlepszych biznesplanów CITTRU przygotowało specjalne nagrody (do 3000 zł). 

Dotychczasowe osiągnięcia CITTRU to: stworzenie klarownych procedur ochrony myśli naukowej i tworzenia firm na UJ, rozbudowa Innowacyjnej Bazy Danych - systemu, który ułatwia znalezienie uniwersyteckiego eksperta lub specjalistycznego urządzenia, utworzenie 15 firm typu start-up, pozyskanie ponad 100 mln zł na rozwój uczelni i biznesu naukowego, program stypendialny dla 50 doktorantów UJ prowadzących nowatorskie badania, aktywna współpraca z wieloma firmami (m.in. Pliva, Onet.pl, Biomed, PriceWaterhouseCoopers, Bahlsen). 

red. Blanka Majda

  

KOMENTARZE
news

<Marzec 2025>

pnwtśrczptsbnd
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter