Koordynowany przez Adamed program badań jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce, obejmującym skoordynowane opracowanie nowej substancji psychotropowej, od sfery wytyczania celów biologicznych, projektowania i syntezy bibliotek związków chemicznych, poprzez wstępne badania farmakologiczne i toksykologiczne, aż po zaawansowane testy przedkliniczne potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo stosowania potencjalnego leku.
Pierwsza faza badań nad lekiem, polegająca na ocenie aktywności związków in vitro (testy biochemiczne), zakończy się w 2009 r., ale już pod koniec bieżącego roku planowane jest rozpoczęcie badań in vivo. Kolejnym etapem (planowanym na lata 2010-2012) będą zaawansowane badania farmakologiczne i toksykologiczne, wykonywane w standardzie Good Laboratory Practice, mające na celu wyłonienie najlepszych związków do badań klinicznych.
W uroczystości podpisania umowy, której efektem jest przyznanie dofinansowania ze strony rządu w wysokości 16,4 mln złotych uczestniczyli m.in.: Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Bogusław Smólski, prof. Maciej Pawłowski z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Przemysław Bieńkowski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - przedstawiciele jednostek badawczych i uczelni realizujących projekt oraz reprezentanci prestiżowych ośrodków naukowych z całej Polski.
Projekt jest odpowiedzią na niezwykle istotny problem cywilizacyjny – choroby ośrodkowego układu nerwowego. Jego celem jest opracowanie nowego leku psychotropowego o wyższej skuteczności niż obecnie stosowane, cechującego się zminimalizowanymi lub wykluczonymi działaniami niepożądanymi, szczególnie o charakterze metabolicznym. Priorytetem jest uzyskanie leku antypsychotycznego, ale ze względu na zapotrzebowanie kliniczne prowadzone będą również badania pod kątem aktywności przeciwdepresyjnej i przeciwlękowej.
Źródło: ADAMED
KOMENTARZE