Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
„Produkty biobójcze w świetle regulacji polskich i europejskich – nadchodzące wyzwania”
Od 5 grudnia 2015 roku obowiązuje w Polsce nowa ustawa o produktach biobójczych, która doprecyzowuje stosowanie przepisów rozporządzenia w sprawie produktów biobójczych (UE) nr 528/2012 w ramach polskiego systemu prawnego. Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym wprowadzanie do obrotu produktów biobójczych wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia, co dla przedsiębiorców wiąże się z szeregiem często trudnych do spełnienia wymagań.

 

Chcąc wesprzeć firmy działające w branży produktów biobójczych wiedzą, Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego zorganizowało konferencję „Wyroby biobójcze w świetle regulacji polskich i europejskich – nadchodzące wyzwania”. Konferencja odbyła się w hotelu Radisson Blu w Warszawie, 6 kwietnia 2016 roku.

Gośćmi specjalnymi konferencji były Katarzyna Szymankiewicz – ekspert krajowy, doradca w ECHA (European Chemical Agency) oraz Elodie Cazelle – Manager ds. Technicznych i Regulacyjnych A.I.S.E. (Association for Soaps, Detergents and Maintenance Products). Wśród prelegentów znaleźli się także doświadczeni eksperci z polskich inspekcji, reprezentant kancelarii prawnej, a także przedstawiciel międzynarodowego przemysłu – firmy BASF.

O legislacji europejskiej i polskiej mówi Katarzyna Szymankiewicz:

- Myślę, że jest to duże wyzwanie dla przedsiębiorców - tych wymagań regulacyjnych jest bardzo dużo. Mamy do czynienia z głównym rozporządzeniem i z mnóstwem aktów wykonawczych, także śledzenie tego na bieżąco na pewno jest dość trudne i jest dużym wyzwaniem – szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Tę opinię potwierdzają praktycy, działający od lat w branży biocydowej, będący uczestnikami konferencji.

Zapytaliśmy ekspertów – prelegentów konferencji - o rady i wskazówki dla polskich przedsiębiorców. Oto co powiedzieli:

- Przeanalizujcie portfolio waszych produktów pod kątem stosowanych w nich substancji aktywnych. Monitorujcie działania ECHA. I wreszcie – bądźcie gotowi na czas - mówi Elodie Cazelle - Sprawdźcie też, czy w waszym portfolio nie trzeba dokonać zmian, np. grupując produkty w rodziny produktów - to pomoże Wam zaoszczędzić czas i pieniądze. Może niektórych z waszych produktów w ogóle nie warto utrzymywać na rynku, bo zyski z inwestycji  stały się niemożliwe do osiągnięcia? Próbujcie zoptymalizować portfolio Waszych produktów. To nie jest łatwe zadanie.

- Upewnijcie się, że otrzymujecie newsletter z Europejskiej Agencji Chemikaliów. Jest on wysyłany raz w tygodniu i zawiera wszelkie informacje o trwających pracach, terminach, nowych przewodnikach – to najszybszy sposób zdobycia  aktualnej wiedzy – radzi dr Samantha Champ - Dyrektor ds. Regulacji w BASF SE.

Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem branży i sporą frekwencją. Jej uczestnicy podkreślali na koniec, że choć podobnych konferencji jest na rynku wiele, to właśnie program konferencji zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego zapewnił słuchaczom kompleksową informację dotyczącą regulacji polskich i europejskich – mówi Katarzyna Łubińska – Kierownik ds. Technicznych i Legislacyjnych, która poprowadziła konferencję – cieszę się, że konferencja przerodziła się w żywą dyskusję z udziałem prelegentów i obecnych na sali gości – to dodatkowa jej wartość. Trudne prawo biobójcze rodzi szereg wątpliwości. Sądzę, że ta wymiana pytań i odpowiedzi pozwoliła rozwiać wiele z nich.

Zapytana o wyzwania dla przedsiębiorców działających w branży produktów biobójczych Elodie Cazelle odpowiedziała:

- Z poziomu A.I.S.E. oceniamy, że w tym roku dużym zainteresowaniem będzie nadal cieszyła się kwestia konserwantów in-can – dużym wyzwaniem dla naszego sektora będzie ich dostępność w przyszłości. Kolejnym wyzwaniem dla formulatorów i producentów przemysłu detergentowego jest z pewnością dotrzymanie terminów określonych rozporządzeniem 528/2012. I bądźmy uważni – pod lupą legislatora znajduje się wiele produktów do dezynfekcji, które będą podlegały rejestracji w najbliższych latach. Dla przemysłu ważnym jest zatem odpowiednie przygotowanie i dotrzymanie terminów. 

 

Filmowa relacja z konferencji “Produkty biobójcze w świetle regulacji polskich i europejskich – nadchodzące wyzwania”

 

Kontakt:

Agnieszka Sobkowiak

Koordynator komunikacji & PR

Tel. 723 300 254

agnieszka.sobkowiak@kosmetyki-detergenty.pl

 

KOMENTARZE
news

<Wrzesień 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter