O naturze zjawiska hybrydyzacji grzybów opowiadał dr Leszek Pryszcz, prelegent Kongresu Bio 2014 odbywającego się w dniach 9-12 września 2014r. w Warszawie. Na VI sesji plenarnej dotyczącej genomiki i epigenomiki podczas wykładu Hybrid nature of pathogenic fungi skupił się na rodzaju Candida (w tym m.in C. orthopsilosis, metapsilosis). Poruszył zagadnienia dotyczące ploidyzacji czy hetereozygotyczności i homozygotyczności.
Z uwagi na to, że gatunki hybrydowe patogenów grzybowych infekujące rośliny pojawiają się w nowych zakresach zjadliwości stwarzają zagrożenie dla rolnictwa i leśnictwa. Z drugiej strony, hybrydyzacja stanowi mechanizm decydujący o ich ewolucji. Konsekwencją tego procesu między patogenami jest m.in. adaptacja do nowych nisz, a także zwiększona lub zmniejszona zjadliwość. Hybrydowe organizmy mogą być lepiej dostosowane do nowych roślin gospodarzy.
Leszek Pryszcz jest specjalistą w dziedzinie genomiki porównawczej na Uniwersytecie Pompeu Fabry w Barcelonie. Jego praca poświęcona jest tworzeniu nowych narzędzi obliczeniowych mających zastosowanie w biologii molekularnej, które wykorzystywane są do badań nad mechanizmami wirulencji grzybów, w szczególności rodzaju Candida.
KOMENTARZE