Głównym celem działalności EMBL jest prowadzenie badań naukowych w zakresie biologii molekularnej, szkolenie kadr naukowych na wszystkich poziomach, dostarczanie usług naukowych państwom członkowskim oraz aktywne angażowanie się w transfer technologii. Wiele grup badawczych EMBL uzyskało prestiżowe granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council, ERC). Od 2014 r. Polska ma status członka perspektywicznego organizacji.
Jak mówił podczas czerwcowego posiedzenia senackiej komisji wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński, pełne członkostwo Polski umożliwia wpływanie na to, jakiego typu badania i w jakich konsorcjach będą uruchamiane. Jak dodał, pełne członkostwo stwarza możliwość umieszczenia w Polsce kolejnego centrum badawczego EMBL. – Do tej pory w żadnym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej takie centrum nie jest zorganizowane – podkreślił wiceminister.
Aktualnie laboratoria organizacji działają w sześciu lokalizacjach w Europie. Siedziba oraz główne laboratorium mieszczą się w Heidelbergu (Niemcy). Oprócz tego, laboratoria znajdują się również w Barcelonie (Hiszpania), Grenoble (Francja), Hamburgu (Niemcy), Hinxton (Wielka Brytania) oraz w Rzymie (Włochy). Obecnie do EMBL należą 24 państwa członkowskie i dwa pozaeuropejskie państwa stowarzyszone: Australia i Argentyna.
Źródło: PAP
KOMENTARZE