Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Praktycy dla praktyków: Wirówka laboratoryjna 5804 R
W ramach cyklu „Praktycy dla praktyków: testy sprzętu laboratoryjnego” publikujemy kolejny test sprzętu laboratoryjnego. Opinię na temat użytkowania wirówki laboratoryjnej 5804 przygotował pracownik laboratorium Katedry Immunologii i Biologii Infekcyjnej Uniwersytetu Łódzkiego, specjalnie dla portalu Laborant.pl.

Tym razem prezentujemy opinię dotyczącą wirówki Eppendorf model 5804R. Charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością dzięki możliwości pracy z różnymi wirnikami (nawet do 14 różnych wirników).  Wirówka stanowi niezbędny element każdego laboratorium biologicznego, wykorzystywana jest do rozdziału zawiesin drobnoustrojów/mieszanin/płynów ustrojowych (np. krwi) na składniki o różnych gęstościach pod wpływem działania siły odśrodkowej.

SPECYFIKACJA TECHNICZNA

Rotor 

 szeroki wybór rotorów (możliwość wirowania  probówek, butelek, płytek, a także probówek  typu Eppendorf do biologii molekularnej)

Zakres obrotów 

 w zależności od użytego rotora (np. dla wirnika  wychylnego A-4-44 zakres wirowania od 7 do  4 500 RCF)

Wyświetlana jednostka obrotów 

 elektroniczny wyświetlacz (rpm lub rcf)

Poziom hałasu 

 ˂ 60 dB

Sygnalizacja zakończenia pracy 

 TAK (sygnał dźwiękowy)

Wymiary (szer. x gł. x wys.) [cm] 

 70 x 61 x 35

Masa (bez rotora) 

 ok. 100 kg

 

Zestaw zawiera:

  • wirniki wychylne i adaptery → dla probówek i butelek o pojemności od 0,2 do 500 ml,
  • wirniki do wirowania płytek MTP, PCR, do kultur komórkowych oraz Deepwell,
  • wirniki stałokątowe do dużych prędkości obrotowych (stosowane w biologii molekularnej) z probówkami o pojemności już od 0,2 ml

Wirówka spełnia podstawowe funkcje niezbędne w pracy w laboratorium biologicznym (w tym w biologii molekularnej). Służy do rozdziału mieszanin, zawiesin, płynów ustrojowych na składniki o różnych gęstościach pod wpływem działania siły odśrodkowej. Dzięki cichej pracy możliwe jest użytkowanie w naprawdę małych pomieszczeniach laboratoryjnych, co nie wpływa na pogorszenie komfortu otoczenia pracy. 

Dzięki możliwości pracy z różnymi wirnikami, w zakresie temperatury od -9°C do 40°C i prędkości wirowania nawet do 20 800 RCF, wirówka znajduje zastosowanie w wielu laboratoriach usprawniając codziennie wykonywaną pracę doświadczalną. Urządzenie posiada funkcję  FastTem pozwalającą w krótkim czasie schłodzić wirówkę. Użytkowanie sprzetu ułatwia również  duży wyświetlacz wskazujący takie parametry, jak: temperatura, prędkość wirowania oraz czas. Typowo intuicyjna obsługa wirówki nie wymaga czasochłonnego szkolenia.

 

Dalsza część opisu sprzętu i jego użytkowania dostępna POD TYM ADRESEM

Źródła

Laborant.pl

KOMENTARZE
Newsletter