Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Praktycy dla praktyków: Sterylizator parowy Prestige Medical
Wychodząc naprzeciw potrzebom pracowników laboratoryjnych, na portalu Biotechnologia.pl, w ramach cyklu „Praktycy dla praktyków: testy sprzętu laboratoryjnego” publikujemy informacje o najnowszych testach, które przygotowali pracownicy laboratoryjni specjalnie dla portalu Laborant.pl.

W kolejnej odsłonie przedstawiamy sterylizator parowy Prestige Medical. Urządzenie jest małe i podręczne, przeznaczone do postawienia na stole laboratoryjnym. Dostępnych jest kilka wersji: z termometrem i manometrem lub bez, o pojemności komory 9 lub 12 litrów. Testowany model posiada termometr i manometr, a jego pojemność komory wynosi 12 litrów.

Obsługa urządzenia jest bardzo intuicyjna i nie wymaga długotrwałego szkolenia. Ogranicza to dość znacznie możliwość jego uszkodzenia przez niewłaściwe użytkowanie. Warto zwrócić uwagę na to, że urządzenie do przeprowadzenia cyklu sterylizacji wymaga napełnienia wodą destylowaną (minimum 0,75 litra), raczej każde laboratorium wyposażone jest w źródło takiej wody. Producent w opisie zapewnia o pełnej automatyzacji procesu sterylizacji swojego urządzenia. Teoretycznie rzeczywiście tak jest, gdyż urządzenie po wciśnięciu jednego przycisku rozpoczyna cały cykl złożony z etapu wytworzenia odpowiedniego środowiska sterylizacji (fabrycznie zaprogramowana odpowiednia temperatura i ciśnienie), etapu prowadzenia sterylizacji w zadanych warunkach w określonym czasie oraz etapu przywracającego warunki otoczenia. W praktyce jednak okazuje się, że pomimo odpowiedniego zamknięcia pokrywy autoklawu dochodzi do nieszczelności, co powoduje znaczną utratę wody podczas tworzenia pary w procesie nagrzewania i podnoszenia ciśnienia. To uniemożliwia odpowiednie nagrzanie urządzenia, a w konsekwencji przeprowadzenia procesu, co kończy się zasygnalizowaniem błędu i potrzebą ponownego przygotowania urządzenia do pracy. Możliwe jest dociśnięcie pokrywy w trakcie cyklu i ewentualne zapobiegnięcie niepowodzenia procesu, jednak wymaga to stałej kontroli użytkownika, przez co funkcja pełnej automatyzacji procesu nie może być w pełni wykorzystana.

Autoklaw firmy Prestige Medical model Extended Plus 2100 charakteryzuję się cichą pracą. W warunkach laboratoryjnych może być nawet niesłyszalny, co zdecydowanie nie wpływa na obniżenie komfortu pracy, co jest szczególnie ważne w małych pomieszczeniach.

 

 

Dalsza część opisu sprzętu i jego użytkowania dostępna POD TYM ADRESEM

 

 

Źródła

laborant.pl

KOMENTARZE
news

<Listopad 2025>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Newsletter