Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Praca w polskim biosektorze - oczekiwania pracodawców - Adamed
21.01.2013

Grupa Adamed to polska firma farmaceutyczno–biotechnologiczna, która od ponad 25 lat skupia swoje działania wokół opracowywania i produkcji leków nowej generacji. Firma posiada jeden z największych w Polsce działów R&D, który prowadzi badania w takich obszarach jak kardiologia, pulmonologia, gastroenterologia, ginekologia, choroby ośrodkowego układu nerwowego, czy okulistyka. Grupa Adamed także jako jedna z pierwszych w kraju już w 2000 roku założyła prężnie prosperujący dział badawczo-rozwojowy, prowadzący  prace badawcze nad innowacyjnymi terapiami onkologicznymi i neuropsychiatrycznymi.

Pod koniec listopada 2012 roku na łamach naszego portalu opublikowaliśmy obszerny wywiad z Kierownikiem Laboratorium Badawczego w Grupie Adamed, Panem drem Jerzym Pieczykolanem (Wywiad do przeczytania TUTAJ). Po rozmowie o przełomowym w historii spółki projekcie 3-CLA, już „w kuluarach”, dowiedzieliśmy się iż Pan Doktor jako Kierownik Laboratorium Badawczego bierze aktywny udział w rekrutacji nowych pracowników. Zatem szkoda było nie zapytać o to jakie są główne oczekiwania wobec kandydatów w jednej z największych biotechnologicznych spółek w Polsce?

Myślę, że najważniejszym czego oczekujemy od kandydata, to praktyczne doświadczenie w dziedzinie. Osoby aplikujące na stanowiska naukowców w Dziale Drug Discovery Adamed powinny legitymować się odpowiednim do zakreślonych w ogłoszeniu o pracę wymogów doświadczeniem. Najistotniejszą z naszego punktu widzenia kwestią jest budowanie doświadczonego zespołu naukowców, specjalistów w określonych dziedzinach, posiadających szeroką wiedzę praktyczną, dotyczącą określonych dziedzin badawczych. Wydaje mi się, iż w naszych dotychczasowych rekrutacjach stawialiśmy mocniej na komponentę praktyczną, ponieważ zazwyczaj to ona właśnie decyduje o tym, czy kandydat już od pierwszego dnia pracy będzie potrafił efektywnie realizować postawione przed nim zadania badawcze. Oczywiście nie wspominam tu o podstawowym zakresie wiedzy teoretycznej z odpowiedniej dziedziny, która jest niezbędnym minimum kwalifikującym kandydata do pracy badawczej. Jednakże uważam, że to doświadczenie decyduje o wartości kandydata. Mam na myśli doświadczenie liczone nie tyle stażem pracy, ile jej intensywnością, różnorodnością opanowanych na wysokim poziomie technik laboratoryjnych.

Jednakże warto zaznaczyć w tym miejscu, iż różne stanowiska badawcze wymagają różnego zakresu kompetencji i doświadczenia, innego dla pozycji Junior Scientist czy Senior Scientist.

Pana dra Jerzego Pieczykolana zapytaliśmy również o to na co w szczególności zwraca się uwagę analizując profil kandydata?

Jeśli chodzi o inne aspekty, na które zwracamy uwagę, to przede wszystkim ścisłe kierunkowe doświadczenie w określonej dziedzinie badawczej. Co przez to rozumiem? Nie szukamy tzw. ludzi renesansu ale komunikatywnych, samodzielnych badaczy o dużej wiedzy praktycznej otwartych na współpracę, wymianę myśli i dzielenie się doświadczeniami w dużym interdyscyplinarnym zespole badawczym. Uważam że tylko takie osoby będą w stanie skoordynować i przeprowadzić z sukcesem szeroko zakrojone prace badawcze. Zależy nam także na komunikatywności i otwartości kandydatów – cóż z tego, że mamy do czynienia z osobą genialną ale jednocześnie introwertyczną, która nie dzieli się swoimi pomysłami czy doświadczeniami z zespołem – stając się jednoczenie jego słabym ogniwem. Zespół musi stanowić zgraną, uzupełniającą się całość,  której kompetencje podzielone są pomiędzy jego członków. Dlatego też kładziemy duży nacisk na otwartość i komunikatywność naszych kandydatów.

Obecnie Adamed prowadzi rekrutację na dwa stanowiska związane z pracą badawczą w laboratorium. Jedna oferta pracy dotyczy stanowiska Specjalisty ds. Analizy Chemicznej Produktów Leczniczych, zaś druga to Naukowiec w Dziale Badań i Rozwoju. Biotechnologów, farmaceutów, chemików czy biologów molekularnych poszukujących pracy zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertami spółki Adamed. Portal Biotechnologia.pl trzyma kciuki za wszystkich kandydatów!

Już niebawem w ramach kolejnych artykułów z serii „Praca w polskim biosektorze” ukażą się teksty, w których opowiemy o tym, na co w szczególności zwracają uwagę osoby rekrutujące podczas przeglądania CV kandydatów, jakich błędów należy się ustrzegać w dokumentach aplikacyjnych, oraz nad czym warto się skupić. Przedstawimy także przykłady ścieżek kariery ciekawych osób z polskiego biosektora.


Przeczytaj również:

Praca w polskim biosektorze - a może własna działalność?

Praca w polskim biosektorze - oczekiwania pracodawców - Mabion


 

red. Tomasz Sznerch
portal Biotechnologia.pl

KOMENTARZE
Newsletter