Ryc.: Mycoplasma genitalium (za news.bbc.co.uk)
W chwili obecnej zespół z instytutu Venter, w skład którego wchodzi min. pionier genomiki Craig Venter, skoncentruje się na określeniu tego, czy komórka może wejść w określony cykl po załadowaniu materiału genetycznego - "To następny krok w naszych badaniach, nad którym już pracujemy" - powiedział Smith. Venter i jego współpracownicy zdołali już przeszczepić DNA z jednej bakterii do drugiej, sprawiając że zmieniła ona
gatunek. te bakterie spokrewnione były z Mycoplasma genitaium. jeśli transplanty zostaną zastąpione stworzonym przez człowieka genomem pozyskanym z M. genitalium, wynik można będzie zakwalifikować jako sztuczną formę życia.
Ryc.: Craig Venter Ryc.: Hamilton Smith
DNA jest syntetyzowane sekwencyjnie poprzez dodawanie jednego z czterech nukleotydów (A, T, G lub C) do rosnącego łańcucha w postaci specyficznej sekwencji. Jak dotąd, niemożliwe jest dodanie pół miliona zasad w jednym, stałym procesie - nic staje się niestabilna i rozpada się. Aby to ominąć naukowcy zamówili 101 zaprojektowanych fragmentów (lub kaset), z których każda zawierała od 5000 - 7000 zasad z firmy DNA2.0 w Menlo Park w Kalifornii, oraz z GENART z Toronto. Zostały one zaprojektowane tak, by powtarzalne sekwencje umożliwiały enzymatyczne połączenie fragmentów.
By rozróżnić syntetyczne DNA od genomu dzikich M. genitalium, Smitch i wsp. wprowadzili sekwencje, które nazwali "znakami wodnymi". Są to skrędcenia DNA , które określają sztuczne pochodzenie nici. Te znaki wodne są wprowadzane w miejsca w genomie, który ma zdolność do ich akceptowania bez zaburzenia funkcji genetycznej. Naukowcy dokonali jeszcze jednej zmiany w "dzikim" genomie: zaburzyli działanie genu, który warunkuje przyleganie Mycoplasma do komórek ssaków. Upewnili się w ten sposób, że drobnoustroje utracą swą zjadliwość. Sekwencja zostanie opublikowana w GenBank.
Ryc.: Genom Mycoplasma genitalium (za www.freepatentsonline.com/)
Kasety zostały potem "zszyte" razem w nici, z których każda zawierała jedną czwartą genomu, używali do tego enzymów z Escherichia coli. Jednak, z powodów, których naukowcy wciąż nie poznali, ostateczne połączenie tych ćwiartek genomu w całość nie zachodzi w komórce bakteryjnej. Badacze przeprowadzili transfer do komórek drożdży, znajdując w ten sposób rozwiązanie zagadki.
Smith wyekstrahował syntetyczny genom z komórek drożdży przy użyciu enzymu trawiącego DNA właśnie w tych komórkach. W końcu sprawdzili sekwencje pozostającego DNA by zweryfikować jego komplementarność z oczekiwanym produktem.
Postęp w syntezie DNA mógł znacznie ułatwić stworzenie konstruktu pełnego genomu w jednym kroku. jednakże Dorene Farnham, dyrektor sprzedaży i marketingu w Blue Heron, podkreśla, iż nie rozwiązuje to wszystkich problemów. Nawet jeśli długa nic DNA mogła być stworzona w laboratorium, , jest prawdopodobieństwo, że ulegnie zniszczeniu po wprowadzeniu do komórki. "Wiele innych czynników może przyczynić się do losów syntetycznych genów w komórce." powiedziała.
Mycoplasma genitalium ma najmniejszy ze znanych genomów w organizmach żywych. Zawiera DNA, które niesie ze sobą informacje o 485 białkach, które decydują o funkcjach komórki. Mały genom M. genitalium czyni ją kandydatem do stworzenia podstawy "minimalnego organizmu", który może zawierać minimalną ilość genów dla funkcjonowania komórki. Zespół z Venter institute uważa, że około 100 z genów tej bakterii nie jest bezwzględnie potrzebnych do funkcjonowania komórki, jednakże wciąż nie wiadomo która to setka. Sposobem na sprawdzenie i konkretną identyfikację jest stworzenie genomu nie zawierającego części genów i sprawdzenie, czy dostarcza on odpowiedniego systemu dla życia komórki. Naukowcy uważają także, że zubożony genom M. genitalium może posłużyć do celów ogólnych, takich jak przekształcenie bakterii w fabryki białek czy produkcji biopaliw. Następnym krokiem w kierunku osiągnięcia wyznaczonego celu jest zbudowanie genomów "minimalnych" , transplantowania ich do Mycoplasma i sprawdzenia, czy komórki mogą przeżywać. "Planujemy usunięcie domniemanych "fakultatywnych" genów z komórki i sprawdzenie, czy dzięki temu otrzymamy żywe tramsplanty" powiedział Smith.
Więcej można przeczytać na stronie Craig Venter Institute oraz na stronach Mycoplasma genitalium genome .
Źródło: bbc; Nature, Craig Venter Institute
KOMENTARZE