Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Powstał nowy klaster Minatech
25.02.2008
Porozumienie powołujące do życia nowy klaster podpisały w piątek w Krakowie samorządy wojewódzkie (małopolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie), uczelniane i przedsiębiorstwa z południowo-wschodniej Polski.


Koordynatorem projektu jest Politechnika Krakowska.

Czym jest klaster?

Klaster to geograficzna koncentracja konkurencyjnych firm w powiązanych sektorach, związanych ze sobą gospodarczo, dzielących te same umiejętności, technologię i infrastrukturę. Małe i średnie firmy mogą uzyskać przewagę konkurencyjną nad swoimi korporacyjnymi rywalami. Ponadto koncentracja wspomaga tworzenia nowych przedsiębiorstw, produktów oraz nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych, dobrze opłacanych pracowników. Klastry stanowią o sile każdej gospodarki, zarówno narodowej jak i regionalnej czy chociażby wielkomiejskiej.

 
- Małopolska może stać się europejskim regionem wiedzy, a jest to ogromna rekomendacja wynikająca ze strategii lizbońskiej - mówił podczas uroczystości podpisania dokumentu marszałek Marek Nawara. - Jeśli konsolidacja ośrodka akademickiego, przedsiębiorstw, instytutów branżowych i samorządu regionalnego pójdzie w tym kierunku, to Małopolska będzie mogła być takim europejskim regionem wiedzy nie tylko w skali kraju, lecz również Europy.

 
Misją nowo powstałego klastra Minatech jest poprawa jakości życia poprzez rozwój i wykorzystanie nowych technik i technologii ze szczególnym nakierowaniem na mikro- i nanotechnologię oraz inżynierię biomedyczną.

 
Celem klastra Minatech jest racjonalizacja wykorzystania istniejącego potencjału intelektualnego i materialnego poprzez tworzenie warunków do współpracy uczelni wyższych, jednostek badawczych, władz wojewódzkich i samorządowych, przedsiębiorstw, agencji, stowarzyszeń i fundacji oraz podniesienie konkurencyjności regionów – partnerów porozumienia.

Propozycja utworzenia klastra Minatech jest wynikiem inicjatywy efektywnego włączenia się w europejski nurt badań z zakresu innowacyjnych technik z obszaru mikro-nanotechnologii oraz inżynierii biomedycznej, służących rozwojowi potencjału badawczego i przemysłowego regionów: świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Dotychczasowe prace badawczo-rozwojowe prowadzone w ośrodkach naukowych wymienionych regionów, pozytywne doświadczenia i przykłady opracowań wdrożonych do działalności gospodarczej stanowią ważny argument dla koncentracji potencjału na rzecz przyspieszenia rozwoju nowoczesnych gałęzi gospodarki.

 

Źródło: PI


KOMENTARZE
Newsletter