Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Powstał niezależny raport dotyczący rzetelności polskich mediów w informowaniu o pandemii COVID-19
Powstał niezależny raport dotyczący rzetelności polskich mediów w informowaniu o pandemii C

Biolog Łukasz Sakowski wraz z Arkiem Doboszem z Jagiellońskiego Centrum Innowacji, korzystając z metodologicznego wsparcia Michała Misiaka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, postanowili przetestować rzetelność polskojęzycznych mediów w informowaniu o koronawirusie SARS-CoV-2 oraz obecnie trwającej pandemii. Razem przygotowali ranking gazet i portali, uwzględniając ilość fałszywych informacji, adekwatność cytowanych źródeł oraz zaangażowanie autorów artykułów.

 

W badanie rzetelności włączono 29 polskich portali medialnych. Zostały one wyselekcjonowane na podstawie raportu Instytutu Monitorowania Mediów za rok 2020. Przeprowadzone badanie pozwoliło autorom na wyciągnięcie istotnych wniosków. Co ciekawe, w raporcie polskojęzyczne media wypadły korzystnie pod względem ilości prawdziwych informacji w stosunku do fałszywych. W tekstach informacyjnych zakłamania zdarzały się rzadko.

Jednocześnie polskie portale wypadły słabo w kategorii dotyczącej zaangażowania w publikowane treści. Większość tekstów okazała się przeklejanymi newsami, pozbawionymi twórczego czy też merytorycznego komentarza. Źródłem kopiowanych informacji były głównie agencje prasowe. Media, które stosowały tę strategię publikowania newsów o pandemii, miały dzięki temu wysokie wyniki w rzetelności treści. Dane pochodziły z pewnych źródeł, chociaż sama forma prezentacji była odtwórcza. Treści o charakterze teorii spiskowych i zakłamań dotyczących pandemii pojawiały się przeważnie w długich, zaangażowanych tekstach autorskich. 

Pełny raport dostępny jest tutaj.

Źródła

https://www.totylkoteoria.pl/ranking-polskich-mediow-w-rzetelnosci-informowania-o-pandemii-raport/?fbclid=IwAR3RvSf1xSZC8YGShdM1mVLdQ1cPtgYwpVhmAMoGYcJd6X9lFJ0r51bC0D8

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/laptop-macbook-domowe-biuro-2838917/

KOMENTARZE
Newsletter