Przewodniczącym Zespołu został Adam Dubin, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, sekretarzem – doc dr hab. Roman Sławeta z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zespól liczy 12 członków, przy czym prawie połowę jego składu stanowią przedstawiciele z sektora biogospodarki.
W czasie pierwszego spotkania dyskusję zdominował problem, co należałoby zmienić w polityce naukowej, by zwiększyć zainteresowanie naukowców projektami badawczo-wdrożeniowymi i komercjalizacją realizowanych przez nich projektów badawczych.
Do głównych zadań Zespołu należy opracowywanie i przedstawianie Ministrowi Edukacji i Nauki stanowisk w sprawach stanu i kierunków rozwoju biogospodarki w Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności:
strategii wzmocnienia sfery badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk o życiu i biotechnologii;
najważniejszych szans i priorytetowych kierunków działań w dziedzinie nauk o życiu i biotechnologii;
podejmowania działań - w celu stworzenia warunków dla rozwoju biogospodarki - obejmujących: komercjalizację wyników prac badawczo-rozwojowych, działalność innowacyjną, ochronę praw własności intelektualnej, komunikację społeczną, regulacje prawne, źródła finansowania prac badawczo-rozwojowych, w tym w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej oraz określenia „zbioru dobrych praktyk”;
propozycji podjęcia przedsięwzięć, które umożliwią Polsce konkurencję na rynkach globalnych w zakresie rozwoju biogospodarki.
KOMENTARZE