Mabion słynie z niebagatelnych planów bycia liderem na rynku leków innowacyjnych. Spółka działa w ryzykownym sektorze biotechnologii, który wymaga ogromnego zaufania ze strony inwestorów. Przychody działalności w tej branży pojawiają się dopiero po wielu latach. Mabion utarł jednak nosa niedowiarkom i już teraz chwali się wynikami finansowymi.
W II kwartale 2011r. firma osiągnęła zysk w wysokości 1,8 mln zł. To dużo więcej niż przewidywały prognozy zarządu spółki podawane jeszcze w I kwartale 2011 roku. Przypomnijmy, że w całym roku 2010 zysk Mabionu wyniósł zaledwie 113 tys. zł.
Te dobre wyniki udało nam się osiągnąć dzięki umowom podpisanym pod koniec ubiegłego roku – mówi prezes zarządu Maciej Wieczorek.
Zysk pochodzie głównie z prowadzonych na zlecenie klientów zewnętrznych prac badawczo-rozwojowych w zakresie zastosowania własnych technologii Mabion S.A. do wytwarzania rekombinowanych białek. Pomimo bardzo wysokich kosztów poniesionych na inwestycje w II kwartale osiągnięta strata była minimalna i wyniosła jedynie 19 682,83 PLN. W analogicznym okresie roku poprzedniego strata netto wyniosła 129.947,59 PLN.
Mabion prowadzi obecnie prace nad siedmioma projektami biotechnologicznymi. Cztery z nich to projekty własne spółki, natomiast trzy pozostałe to projekty zlecone przez klientów zewnętrznych. Pierwszym projektem Mabionu jest lek MabionCD20 – przeciwciało monoklonalne stosowane w leczeniu nowotworów krwi, chłoniakach i białaczkach. W okresie II kwartału spółka Mabion zoptymalizowała proces wytwarzania tego leku oraz dokonała transferu technologii „up-scalingu” do laboratoriów Mabion S.A., w tym przygotowywania linii technologicznej oraz aparatury analitycznej związanej z kontrolą procesu i zwalnianiem produktów. W tym czasie również rozpoczęto prace przygotowawcze związane z uzyskaniem zezwolenia na wytwarzanie leków biotechnologicznych do celów badań klinicznych we własnym centrum badawczo rozwojowym poprzez złożenie stosownych wniosków i dokumentacji opisującej procedury i procesy związane z przygotowaniem i zwalnianiem leków w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym.
8 czerwca spółka podpisała umowę z firma KCR (Kiecana Clinical Research) dotyczącą rozpoczęcia prac przygotowawczych w zakresie badania klinicznego porównującego lek MabionCD20 z lekiem MabThera (rituximab, przeciwciało antyCD20 firmy Roche) we wskazaniu Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS). Następnie 13 cerwca spółka podpisała umowę z Assign Group dotyczącą rozpoczęcia prac przygotowawczych w zakresie badania porównującego MabionCD20 z MabThera we wskazaniu chłoniaki nieziarnicze. – Umowa będzie realizowana w ciągu najbliższych miesięcy – dodaje prezes. Dodatkowo spółki wyraziły wolę kontynuowania rozmów dotyczących zawarcia umowy na przeprowadzenia badania klinicznego.
Badanie to jest 3 i ostatnim projektowanym badaniem programu klinicznego leku Mabion CD20. W sumie w ramach programu klinicznego przewiduje się udział 600-700 osób. Badania są projektowane i będą wykonywane zgodnie z wytycznymi Europejskiego Urzędu ds. leków EMA a także zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Klinicznej GCP. Równocześnie z pracami nad pierwszym lekiem, Mabion kontynuuje prace nad innym projektem – MabionHER2, przeciwciało monoklonalne stosowane w nowotworach piersi. Zakończenie produkcji w małej skali przewidywane jest na III kwartał 2011 roku.
Pozostałe dwa własne projekty badawczo – rozwojowe Mabionu to prace nad rozwojem przeciwciała monoklonalnego MabionEGFR, stosowanego w nowotworach jelita grubego oraz głowy i szyi jak również przeciwciała monoklonalnego MabionVEGF, stosowanego w nowotworach płuc, piersi, okrężnicy oraz nerki.
red. Blanka Majda
KOMENTARZE