Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polski naukowiec w gronie zwycięzców konkursu na europejskiego wynalazcę roku
04.05.2006
Osiemnaście osób, wśród nich polski naukowiec pracujący w Niemczech, zostało zwycięzcami konkursu Unii Europejskiej na wynalazcę roku.
Polski naukowiec pracujący w Duesseldorfie Zbigniew Janowicz i niemiecki profesor Cornelius Hollenberg opatentowali metodę taniej produkcji nowoczesnej szczepionki przeciwko żółtaczce typu "B".

Dzięki wynalazkowi Janowicza i Hollenberga, w ponad 90 krajach świata sprzedano już ponad 450 mln dawek szczepionki rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Organizacja szacuje, że nosicielstwo wirusa żółtaczki typu "B" dotyczy ponad jednej trzeciej populacji świata. W gronie zwycięzców znaleźli się także wynalazca mikroprocesora Federico Faggin z Włoch i grupa naukowców z Holandii - wynalazcy tzw. bio-chipa, który zrewolucjonizował badania nad DNA. Bio-chip pozwala na wykrywanie mutacji w genach. Konkurs zorganizowano i rozstrzygnięto po raz pierwszy w historii UE. Zwycięzców wybrano spośród 300 osób, które w ostatnich dziewięciu latach zdobyły patenty przyznawane przez Europejskie Biuro Patentowe. Przy okazji ogłoszenia wyników, Komisja Europejska ponownie promowała w środę swój pomysł wprowadzenia wspólnego unijnego patentu. Zdaniem KE, brak takiego patentu, taniego i dostępnego dla wszystkich firm w Unii Europejskiej, jest jednym z powodów opóźnień w wyścigu ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie innowacyjności i nowych technologii. Według dziennika "Financial Times", koszt opatentowania wynalazku w Unii Europejskiej waha się od 37,5 tys. do 57 tys. euro. W USA wynosi przeciętnie równowartość 10 tys. euro.

Źródło: PAP.

KOMENTARZE
Newsletter