Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska Modica pokonuje konkurencję i zdobywa nagrodę dla najbardziej innowacyjnego start-upu w Europie Środkowo-Wschodniej
Polska Modica pokonuje konkurencję i zdobywa nagrodę dla najbardziej innowacyjnego start-up

Modica, założona w 2022 r. przez Karolinę Marzantowicz i Łukasza Paciorkowskiego, została uznana za najlepszy biotechnologiczny start-up w Europie Środkowo-Wschodniej. Nagroda CEBioForum Award 2023 jest świadectwem zaangażowania firmy w dążenie do współtworzenia świata, w którym każdy będzie mógł skorzystać z potencjału bioterapeutyków, cząsteczek i związków chemicznych. 

 

 

Modułowe rozwiązania biotechnologiczne Modica, oparte na Modica Data Platform oraz Modica Adaptive Digital Twin, przyspieszają, ułatwiają i upraszczają opracowywanie nowych związków i leków biologicznych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Karoliny i Łukasza w pracy z najnowocześniejszymi technologiami w takich firmach jak IBM i Accenture Modica ma szansę zrewolucjonizować przemysł biotechnologiczny. – Dla nas, jako młodej firmy, zdobycie tej nagrody jest ogromnym wyróżnieniem i uznaniem ciężkiej pracy i poświęcenia całego zespołu. Naszą wizją jest stworzenie zdrowszego świata, w którym każdy może korzystać z trwale wyprodukowanych bioterapeutyków, cząsteczek i związków chemicznych. Dzięki naszym działaniom przyspieszamy i ułatwiamy producentom biologicznym opracowywanie i skalowanie nowych związków oraz leków, jednocześnie promując zrównoważony rozwój w branży biotechnologicznej – mówi Karolina Marzantowicz, CEO Modica

Potrzeba szybszego i tańszego wprowadzania na rynek innowacyjnych terapii, takich jak terapie komórkowe i genowe lub terapie skojarzone z użyciem przeciwciał monoklonalnych, zmusiła przemysł do wprowadzania innowacji. W nowoczesnym bioprocesie i biomanufacturingu istnieje potrzeba gromadzenia, integracji i śledzenia danych w czasie rzeczywistym. Naukowcy i badacze muszą mieć możliwość korzystania z technologii wspierających eksperymenty i produkcję w sposób prosty i intuicyjny. Z kolei dołączanie nowych sprzętów powinno odbywać się tak, jak podłączamy słuchawki do komputera – bez wysiłku, przez jeden przewód lub bluetooth – i niech ich „muzyka” gra. Dzięki Modica naukowcy mogą skupić się na eksperymentach, eliminując problemy związane z montażem inżynieryjnym bioprocesów. – Skupiamy się na najnowocześniejszym sprzęcie do bioprodukcji, który integruje innowacje sprzętowe z pojawiającymi się technologiami cyfrowymi, takimi jak AI i Digital Twin. Nasze produkty zostały zaprojektowane tak, aby pokonać ograniczenia tradycyjnego wyposażenia laboratoriów LifeScience. Zapewniamy cyfrowe natywne i elastyczne moduły, możliwości samoobsługi oraz dostęp do danych i insightów w czasie rzeczywistym – dodaje Łukasz Paciorkowski, CTO Modica.

Dzięki produktom Modica laboratoria LifeScience mogą wykorzystać robotykę, inteligentną automatykę i modularność plug & play. Pozyskiwanie danych jest łatwe dzięki inteligentnym czujnikom. Osiągnięcie Modica jest szczególnie godne uwagi, zważywszy na ograniczoną liczbę polskich firm biotechnologicznych rozpoznawalnych na rynku globalnym. W związku z tym wygrana start-upu spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony branży biotech i mediów na całym świecie.

Źródła

Fot. Materiały prasowe

KOMENTARZE
Newsletter