Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polak zostaje prezesem kanadyjskiej Helix BioPharma
Polak zostaje prezesem kanadyjskiej Helix BioPharma
Prezesem kanadyjskiej spółki biofarmaceutycznej Helix BioPharma, zajmującej się rozwojem innowacyjnych leków onkologicznych, został dr Zbigniew Markowski. Doświadczony menadżer ma za zadanie wesprzeć ambitne cele spółki m.in. w zakresie prowadzonych w Polsce i USA badań klinicznych oraz pozyskania finansowania na dalsze badania i rozwój. Polak zastąpi Garego Littlejohna, czasowo pełniącego obowiązki Prezesa.

 

Dr Zbigniew Markowski posiada bogate doświadczenie menedżerskie. Zarządzał spółkami zajmującymi się doradztwem w zakresie finansowania, inwestycji przede wszystkim w sektorach farmaceutycznym i finansowym. Pełnił również funkcje nadzorcze w wielu spółkach z rynku kapitałowego. Dodatkowo sprawował funkcje doradcze w polskich ministerstwach.

- Powołanie dr Zbigniewa Markowskiego na stanowisko prezesa Helix BioPharma przyspieszy realizację ambitnych celów Spółki. Niedawno zdecydowaliśmy o przeniesieniu części technologii do Polski – ten transfer jest kamieniem milowym w dalszym rozwoju innowacyjnej strategii leczenia nowotworów. Bogate doświadczenie menedżerskie i wiedza nowego Prezesa będą wsparciem w pozyskiwaniu finansowania na dalsze badania i rozwój kandydatów na leki onkologiczne. Wierzymy, że przyspieszy to komercjalizację i wdrożenie terapii opartych na innowacyjnej technologii Helixa w leczeniu litych, złośliwych nowotworów - powiedział dr Sven Rohmann, przewodniczący Rady Dyrektorów.

Zbigniew Markowski w latach 2006 - 2016 był Prezesem Zarządu spółki O.M. Finance, firmie doradczej w zakresie rynku finansowo-inwestycyjnego. Od 1988 do 2002 r. pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Prokom Investments SA, gdzie odpowiadał za inwestycje w sektorze finansowym i farmaceutycznym oraz był członkiem zarządu farmaceutycznej spółki BIOTON SA. Od 1995 r. sprawował funkcje Przewodniczącego i Członek Członka Rad Nadzorczych w wielu spółkach notowanych na GPW. Przewodniczył komitetom audytu w spółkach tj.: Ciech SA, II NFI SA, ROBYG SA. Od 1993 do 2005 r. pełnił funkcję Pełnomocnika Ministra Prywatyzacji i Przekształceń Własnościowych oraz Ministra Współpracy Gospodarczej z zagranicą do Spraw Prywatyzacji Jednostek Handlu Zagranicznego. W 1994 r. został powołany na stanowisko Radcy Handlowego Rzeczpospolitej Polskiej w Szwecji.

W ostatnim czasie Helix BioPharma informowała, że kolejną część swojego portfolio potencjalnych leków onkologicznych z platformy DOS47 będzie rozwijała w Polsce. Przeniesiona technologia dotyczy kandydata na lek v-DOS, który opiera się na innowacyjnej technologii leczenia guzów litych, w szczególności raka piersi oraz nowotworów płuc i jelita grubego. Transfer tej części technologii umożliwi przyspieszenie badań i doprowadzenie kandydata na lek v-DOS do końca fazy I/IIa badań klinicznych.

Helix BioPharma prowadzi badania kliniczne w najlepszych klinikach onkologicznych w Polsce od 2012 r. Przeprowadzane są one w pięciu ośrodkach naukowych w Polsce w celu oceny bezpieczeństwa (faza I), a następnie skuteczności (faza II od kwietnia 2016 r.) kandydatów na lek. Badania prowadzone są również w USA. W 2013 r. powołana została spółka Helix Polska z siedzibą w Warszawie, która kierowana jest przez silny zespół zarządzający, specjalizujący się w obszarze biotechnologii i life science.

Źródła

13 stycznia 2016 r.

INFORMACJA PRASOWA

KOMENTARZE
Newsletter