Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Podsumowanie X Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2008
07.03.2008
Jubileuszowa, dziesiąta edycja Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2008 zgromadziła blisko 130 wystawców prezentujących oferty z zakresu analityki chemicznej, biotechnologii, metrologii i Life Science.


Targi odbyły się w dniach 5-7 marca 2008 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Są one jedynym w Polsce wydarzeniem targowym skierowanym do branży laboratoryjnej. Już od dziesięciu lat impreza jest przygotowywana dzięki współpracy ośrodków naukowo-badawczych z całego kraju. Na targach pojawili się wystawcy nie tylko z Polski, ale również z Austrii, Hiszpanii, Niemiec, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA.

 
Fot. targi EuroLab (fot. Izabela Klockowska)

Podczas targów zostały zaprezentowane rozwiązania związane zarówno z wyposażeniem laboratorium we wszelkiego rodzaju akcesoria i sprzęt laboratoryjny (między innymi sprzęt optyczny, kontrolno-pomiarowy, oprogramowania i wiele innych) jak również różnego rodzaju substancje chemiczne, odzież ochronna oraz środki do utrzymania czystości i dezynfekcji. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również prezentacje z zakresu akredytacji laboratoriów, badania biegłości oraz usługi analityczne.

Wykłady, które odbyły się drugiego dnia targów były związane właśnie ze sterowaniem i zarządzaniem jakością w akredytowanych laboratoriach badawczym (zarówno w laboratoriach chemicznych jak i medycznych laboratoriach diagnostycznych). Wykłady te cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem. Dotyczyły praktycznej wiedzy jak organizować i monitorować prace w takich laboratoriach, jak również poruszały zagadnienia związane z regulacją prawną dotyczącą laboratoriów akredytowanych.

 

W tym roku został powiększony sektor Life Science związany między innymi z biologią molekularną, diagnostyką mikrobiologiczną, badaniami DNA, hodowlami komórkowymi oraz zestawami do diagnostyki medycznej HPLC i markerami nowotworowymi.

 
Fot. targi EuroLab (fot. Izabela Klockowska)

Oprócz sektora Life Science biotechnologów mógł zainteresować również cykl wykładów odbywający się ostatniego dnia targów pod tytułem „ Biotechnologia – Szanse i Wyzwania”.

Wykładem rozpoczynającym cykl był wykład prof. dr hab.inż. Krzysztofa W. Szewczyka z Politechniki Warszawskiej „Biogospodarka w Unii Europejskiej”. Dotyczył on wizji rozwoju biotechnologii przemysłowej na terenie UE. Profesor Szewczyk przedstawił jak szerokie zastosowanie może mieć biotechnologia, jeżeli tylko społeczeństwo wyrazi aprobatę wobec niej. Bardzo duża część wykładu była poświęcona biotechnologii w ochronie środowiska. Mówiono nie tylko o biopaliwach, ale również o nowatorskich technologiach produkcji leków, witamin, enzymów przy wykorzystaniu metod biotechnologicznych, które w znaczącym stopniu zmniejszają zużycie energii, ograniczają zużycie surowców oraz wpływają na zmniejszenie kosztów produkcji. Podkreślał, że często zastosowanie metod biotechnologicznych w porównaniu z tradycyjnymi (zwykle chemicznymi) wpływa na proces pozytywnie zarówno pod względem ekonomicznym jak i ekologicznym. Prostym, a bardzo przekonywującym przykładem jest chodźmy produkcja witaminy B 8, gdzie z ośmiu etapów produkcji tradycyjną metoda chemiczną ograniczono do jednego etapu w procesie biotechnologicznym, co zaoszczędziło czas, a ilość szkodliwych odpadów została zmniejszona o 40 %. Wspomniano również jak duże możliwości daje biotechnologia w produkcji biodegradowalnych opakowań na przykład z kukurydzy. Koniec prezentacji dotyczył zastosowania biotechnologii w zakresie zdrowia. Tu odpowiedzią było spersonalizowanie żywności i medykamentów, gdyż każdy organizm działa inaczej i powinien się odżywiać i być leczony zgodnie ze swoim profilem genetycznym.

Późniejsze wykłady z tego cyklu zajęły się bardziej konkretnymi zagadnieniami związanymi między innymi z sensorami w biotechnologii, wykorzystaniem metod biologii molekularnej w ulepszaniu roślin, jak również proteomiczną spektrometrią mas w badaniach biomedycznych.

 

Na targach zostały również przyznane nagrody dla najlepszych stoisk w poszczególnych kategoriach.

 
Analityka chemiczna:

Medale przyznane przez Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego otrzymały firmy:

- COMEF Aparatura Naukowo-Badawcza za stołowy mikroskop elektronowy TM 1000

- Polygen Sp. z o.o. za miniaturowy, kapilarny detektor UV (ActiPix D100)

- Witko Sp. z o.o. za stację roboczą Zephyr SPE
 

Terenowa aparatura pomiarowa:

Medale przyznane przez Centrum Badań Ekologicznych PAN otrzymały firmy:

- Linde Gaz Polska Sp. z o.o za ECOCYL®RSH
- Hach Lange Sp. z o.o za cyfrowy miernik HQD
- Spectropol za BIO REFLECTANCE SPEKTRA KIT
 
Wyposażenie laboratorium:

Medale przyznane przez Państwowy Instytut Geologiczny otrzymały firmy:

- Witko Sp. z o.o za Dygestorium Secuflow 2
- LABART Sp. z o.o za urządzenie do zgrzewania folii wokół butów
- Oczomyjki.pl za Oczomyjkę 2008
 

Nagrodę „Moździerz 2008” w konkursie Międzynarodowych Targów Polska na najbardziej oryginalną i profesjonalną aranżację stoiska otrzymała firma Merck Sp. z o.o.

 

Wyróżnienia natomiast przyznano firmom: Witko Sp. z o.o, Labart Sp. z o.o, Medlab Products Sp. z o.o.

 
Informacja własna /
KOMENTARZE
Newsletter