Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Poczuj się jak prawdziwy naukowiec. W Koperniku otwarto Laboratorium Biologiczne.
18.11.2011

We wtorek 15 listopada otwarto nowe Laboratorium Biologiczne. Kolejne laboratoria, fizyczne i robotyczne, planują rozpocząć swoją działalność jeszcze w grudniu tego roku. 

W Centrum Nauki Kopernik (CKN) działa już laboratorium chemiczne. 15 listopada CNK zorganizowało Dzień Biologii połączone z otwarciem laboratorium biologicznego. W związku z tym w różnych punktach Centrum odbywały się spotkania, zabawy i doświadczenia związane z biologią. Pod okiem specjalistów, korzystając z profesjonalnej aparatury laboratoryjnej i nowoczesnych urządzeń każdy mógł wziąć udział w ciekawych pokazach.Laboratoria wyposażone są m.in. w sondy pomiarowe, aparaturę do miareczkowania, mieszadła magnetyczne, dygestorium, termocykler, aparaty Hoffmana, zestawy do elektroforezy, zestawy optyki laserowej, kamery termowizyjne, kolby, cylindry, biurety, mikroskopy oraz rozmaite odczynniki i barwniki.

Z okazji Dnia Biologii Laboratorium Biologiczne przygotowało kilka doświadczeń wprowadzających w tajemniczy świat biologii molekularnej. Uczestnicy mogli uzyskać odpowiedź na zasadnicze pytania: Jak wygląda DNA i czy można zobaczyć gen? Ile materiału genetycznego mieści się w komórce? Przygotowano ponadto doświadczenie z pogranicza biologii i farmacji, dzięki któremu można było zapoznać się ze sposobami wykrywania substancji leczniczych i badania ich działania. W galeriach zorganizowano ciekawe i rozwijające gry i zabawy przybliżające tematykę biologiczną, np. „tasiemiec”, podczas której uczestnicy wcielają się w rolę tasiemca i starają się przejść cały cykl rozwojowy - od jaja do postaci dorosłej.Zabawa ta na pewno przybliżyła uczniom zrozumienie i zapamiętanie zawikłanego cyklu rozwojowego tasiemca. Na dwóch stanowiskach w galeriach CNK można było uczestniczyć w składaniu origami – fragmentu helisy DNA długości 11 par zasad. Model origami i pomysł został udostępniony przez Sanger Institute z Wielkiej Brytanii.

Z kolei naukowcy z laboratorium Zakładu Fizyki Biomedycznej Wydziału Fizyki UW pokazali, jak za pomocą komputera można odczytywać i analizować fale mózgowe, a chętni którzy skusili się na pomiar EEG mogli obejrzeć pracę swojego mózgu na ekranie komputera.

Centrum Nauki Kopernik w ramach Dni Biologii zorganizowało także spotkania ze znanymi biologami, m.in. wyjątkową lekcja ochrony przyrody w wykonaniu doktora Tomasza Samojlika z Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży. Doktor Samojlik jest nie tylko biologiem, ale też utalentowanym autorem komiksów, który za pomocą rysunku wprowadził widzów w fascynujący świat stworzeń zamieszkujących puszczę Białowieską.

Centrum Nauki Kopernik założone zostało w 2005 w Warszawie z inicjatywy Łukasza Turskiego, profesora fizyki teoretycznej i popularyzatora nauki w celu promowania nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający Centrum mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Otwarcie Centrum dla zwiedzających nastąpiło w 2010 roku. 6 listopada Centrum Nauki Kopernik świętowało pierwszy rok działalności. Przez ten okres „Kopernika” odwiedziło ponad milion osób.

Jeszcze w grudniu bieżącego roku rozpoczynają pracę: pracownia robotyczna (6 grudnia) i laboratorium fizyczne (20 grudnia).

 

Źródła:  www.kopernik.org.pl

 

Red.: Magdalena Czułup

 

KOMENTARZE
news

<Listopad 2026>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter