Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Plany nowego prezesa PAN
03.01.2007
Większy nacisk na badania w priorytetowych dziedzinach i wsparcie karier młodych naukowców zapowiada nowy prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.
Jego zdaniem, konieczne też będą zmiany w strukturach niektórych jednostek badawczych i w administracji PAN. Prof. Kleiber został wybrany na prezesa PAN 11 grudnia, a swoją funkcję zaczął pełnić od nowego roku.

Według nowego prezesa PAN, polska nauka potrzebuje w dziedzinie badań poznawczych większej specjalizacji, ponieważ uczeni w naszym kraju nie mogą osiągać sukcesów we wszystkich istniejących dziedzinach nauki. Aby specjalizacja ta przyniosła największe korzyści, trzeba - jego zdaniem - skoncentrować się na dziedzinach, które obecnie są najważniejsze dla Polski oraz na tych, które najszybciej się rozwijają i pogłębiają naszą wiedzę o świecie.

"Niewątpliwie do takich dziedzin należą nowoczesna biologia molekularna, biotechnologia, nowoczesna nauka o materiałach i wszystko to, co się wiąże z rozwojem społeczeństwa informacyjnego, czyli informatyka i telekomunikacja. Strategiczną dziedziną jest też oczywiście energetyka" - mówi prof. Kleiber. Jak zaznacza, ważne są też badania socjologiczne, bowiem obecnie zachodzące procesy, takie jak mieszanie się kultur lub starzenie się społeczeństw, będą wymagały reakcji ze strony rządów wielu państw, także Polski, a do tego niezbędne są teoretyczne podstawy.

Prof. Kleiber planuje utworzenie w najbliższych miesiącach Centrum Badawczego w ramach PAN, którego zadaniem ma być zarządzanie działalnością jednostek badawczych Akademii i określanie dziedzin nauki, w których badania będą dla PAN priorytetowe. W jego skład mają wejść członkowie PAN, a także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które finansuje działalność poszczególnych jednostek PAN. Pierwszym zadaniem nowo powołanego organu Akademii ma być ocena placówek wchodzących w skład PAN, według kryteriów ostrzejszych niż stosowane przez MNiSW w ocenie jednostek badawczych.

Według prof. Kleibera, instytut musi posiadać też zdolność do współpracy z wiodącymi ośrodkami z innych krajów i umiejętność tworzenia szans rozwoju dla młodych naukowców. To ostatnie jest, zdaniem prof. Kleibera, szczególnie ważne, ponieważ w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, w placówkach badawczych zatrudnionych jest zbyt mało młodych, zdolnych naukowców.


Oprac. J.G.
na podst. PAP
KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2024>

pnwtśrczptsbnd
30
31
2
3
4
8
9
10
12
14
15
16
19
PCI Days
2024-06-19 do 2024-06-20
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
Newsletter