– Z dniem dzisiejszym powołałem Piotra Dardzińskiego na funkcję prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz. Tym samym kończy się jego misja w Ministerstwie Nauki. Wielkie podziękowania Piotrze za 3,5 roku wspaniałej pracy! Powodzenia na jeszcze trudniejszym odcinku – napisał na Twitterze Jarosław Gowin.
Sieć Badawcza Łukasiewicz rozpoczęła działalność 1 kwietnia. Włączono do niej 37 instytutów badawczych, z czego większość podlega Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii. W ramach sieci ma również działać wrocławska spółka PORT – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.
Celem sieci jest prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych ważnych dla państwa. Ma ona zapewnić bardziej efektywną współpracę instytutów badawczych, które wchodzą w jej skład, m.in. dzięki ujednoliceniu mechanizmów zarządzania finansami, zasobami ludzkimi, nieruchomościami oraz prawami własności intelektualnej, a także umożliwi efektywny nadzór nad działalnością zintegrowanych w niej instytutów. Sieć ma stanowić "pomost" między nauką a gospodarką. Zadaniem sieci będzie też prowadzenie działalności mającej na celu kształtowanie świadomości społecznej na temat zaawansowanych technologii. Siecią ma koordynować Centrum Łukasiewicz, z siedzibą w Warszawie, które będzie państwową osobą prawną.
Na czele Centrum Łukasiewicz ma stanąć prezes i najwyżej czterech wiceprezesów oraz rada składająca się z sześciu członków i przewodniczącego. Przy prezesie działać będzie kolegium doradców składające się z 20 członków, w tym 10 przedstawicieli środowiska społeczno-gospodarczego lub finansowego, pięciu przedstawicieli środowiska naukowego i pięciu dyrektorów instytutów.
Każdym z instytutów, które wchodzą w skład sieci, będzie kierował dyrektor wraz z radą. Dyrektorów będzie powoływać prezes Centrum Łukasiewicz na pięcioletnią kadencję. W skład rady ma wejść od 9 do 15 osób. Nie więcej niż 40 proc. jej składu mają stanowić pracownicy instytutu.
Dr Piotr Dardziński od listopada 2015 r. był podsekretarzem stanu w MNiSW. W lipcu ubiegłego roku został powołany na funkcję sekretarza stanu. W resorcie odpowiadał za programy unijne związane z badaniami i innowacjami, informatyzację nauki i szkolnictwa wyższego oraz współpracę międzynarodową. Na początku stycznia br. został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na Pełnomocnika Rządu ds. reformy instytutów badawczych.
Dardziński urodził się 6 października 1972 r. W latach 1997-2002 ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych w Katedrze Historii Doktryn Politycznych i Prawnych. Był stypendystą Uniwersytetu we Fryburgu w Szwajcarii. Od 1998 r. wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie prowadził zajęcia m.in. z polityki gospodarczej, doktryn ekonomicznych i polskiej myśli ekonomicznej. W latach 1995-2006 był związany z Fundacją "Instytutu Tertio Millenio" – początkowo jako dyrektor biura, potem wiceprezes. Od 2006 r. był dyrektorem Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.
W listopadzie 2011 r. został szefem Gabinetu Politycznego Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina. W latach 2013-2015 sprawował funkcję wiceprezesa Fundacji Lepsza Polska. Współpracował z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka
KOMENTARZE