Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwszy w Polsce szczep brytyjskiej mutacji koronawirusa potwierdzony
Pierwszy w Polsce szczep brytyjskiej mutacji koronawirusa potwierdzony

Spółka genXone, prowadząca badania na obecność koronawirusa, za pomocą nowoczesnej metody sekwencjonowania nanoporowego stwierdziła w jednej z próbek pobranych w Polsce obecność brytyjskiego szczepu tego wirusa – linii B.1.1.7. Działająca w branży biotechnologicznej spółka genXone jest liderem wśród krajowych instytucji badawczych pozyskujących dane na temat genomów koronawirusa. Dane te przekazywane są do GISAID – międzynarodowej bazy zawierającej informacje o zidentyfikowanych na świecie wirusach SARS-CoV-2.Tego typu analizy mogą być pomocne w dalszych pracach nad szczepionkami przeciwko COVID-19, a także w opracowywaniu działań ograniczających rozprzestrzenianie się pandemii. 

Brytyjska odmiana koronawirusa charakteryzuje się większą prędkością rozprzestrzeniania. Ostatnia analiza sekwencjonowania kolejnych 100 próbek w laboratorium genXone potwierdziła, że ten nowy, groźniejszy szczep dotarł również do Polski. Został on zidentyfikowany w próbce od pacjenta z województwa małopolskiego. Podpoznańska spółka genXone ma jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie specjalistyczną pracownię laboratoryjną na świecie, która na co dzień metodą sekwencjonowania nanoporowego bada próbki pochodzące od pacjentów, u których potwierdzono zarażenie koronawirusem.

– Analizy sekwencjonowania umożliwiają monitorowanie zagrożenia, z którym się dziś spotykamy. Właśnie dzięki technikom sekwencjonowania wykonywanym w Anglii potwierdzono, że nowy, brytyjski szczep koronawirusa jest bardziej zaraźliwy, co ma ogromne znaczenie w zwalczaniu epidemii. Tego typu badania są przyszłością nie tylko epidemiologii, ale rozwoju ogólnie rozumianej nauki i medycyny – mówi Michał Kaszuba, prezes genXone.

Mając do dyspozycji nanoporową technologię sekwencjonowania, genXone już w ubiegłym roku zdecydowało się analizować genotypy zidentyfikowanych koronawirusów. Do tej pory w laboratorium spółki zsekwencjonowano ponad 200 próbek tego wirusa. Jednak mając świadomość ogromnej wagi takich informacji dla dalszego rozwoju medycyny, spółka planuje kontynuować analizy genotypów koronawirusa. Dzięki takim inicjatywom w przyszłości możliwe będzie zaplanowanie konkretnych rozwiązań pozwalających na ograniczanie zasięgu pandemii, a nawet coraz skuteczniejszych metod jej zapobiegania.

KOMENTARZE
news

<Październik 2021>

pnwtśrczptsbnd
28
30
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
PORT for Health: Neuroscience
2021-10-13 do 2021-10-15
16
17
18
21
22
23
24
26
27
Impact’21
2021-10-27 do 2021-10-28
28
29
30
31
Newsletter