Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwszy w Polsce Akademicki Klub Biznesu studentów biotechnologii!
11.01.2012

Na Wydziale Nauk Biomedycznych i Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi powstaje Akademicki Klub BiznesuStudentów Biotechnologii. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

 

Pomysł założenia Klubu zrodził się z czystej potrzeby zacieśnienia współpracy nauki z innowacyjnym biobiznesem. A ponieważ sam kierunek biotechnologia medyczna na łódzkiej uczelni jest kierunkiem nowatorskim, nowatorskie jest także podejście studentów – opowiada portalowi dziekan wydziału, prof. dr hab. Andrzej Bednarek, który gorąco wspiera rodzącą się inicjatywę.

Klub założony został przez studentów ostatniego roku biotechnologii medycznej, którzy będą jednocześnie pierwszym rocznikiem kończącym ten kierunek na łódzkim Uniwersytecie Medycznym. Inicjatorzy pomysłu, Anna Stępień i Mateusz Wołkowicz, zapytani o cele powołania Klubu, wymieniają między innymi chęć poznania przyszłego rynku pracy i jego realiów. „Chcemy organizować spotkania z przedstawicielami polskich firm biotechnologicznych i farmaceutycznych, aby pokazać studentom naszego wydziału czym dokładnie te firmy się zajmują, jak wygląda rynek i perspektywy pracy po ukończeniu biotechnologii. Chcemy także organizować szkolenia z profesjonalnymi trenerami, aby studenci biotechnologii wiedzieli jak efektywnie promować siebie i swoje projekty” – komentuje współzałożycielka Klubu, Anna Stępień.

Oprócz tego, w ramach swych działań pomysłodawcy zakładają m.in. prowadzenie paneli dyskusyjnych na temat przyszłości przemysłu biotechnologicznego w Polsce, możliwościach pozyskania funduszy na projekty B+R, organizacja warsztatów z zakresu autopromocji i efektywnej prezentacji własnych pomysłów i projektów, a przez to projektów realizowanych na Uniwersytecie Medycznym.

Inicjatywa, jak mówi Mateusz Wołkowicz, jest dopiero w fazie zalążkowej. „Chcemy, żeby ten pomysł rozwijał się dalej, również po naszym odejściu z uczelni. Dlatego też Klub jest otwarty na wszystkich studentów biotechnologii, poczynając od pierwszego do ostatniego roku studiów."

Powstała już lista ok. 25 polskich firm, z którymi studenci chcieliby współpracować. Są na niej m.in. Adamed, Polpharma, Celon Pharma, Celther Polska czy Mabion.

Dziekan Wydziału, prof. Andrzej Bednarek, zapytany o główny cel zainicjowania działalności Klubu wymienia potrzebę poznania przyszłego pracodawcy i jego wymagań, co ma bezpośrednio ułatwić późniejszym absolwentom start i wejście na rynek pracy. Właśnie w tym celu będą trwały rozmowy na temat możliwości odbycia 3 miesięczych staży studenckich i absolwenckich w kooperujących jednostkach.Właśnie w tym celu będą trwały rozmowy na temat możliwości odbycia 3 miesięczych staży studenckich i absolwenckich w kooperujących jednostkach.

Jeseśmy aktualnie w trakcie przygotowywania statutu i regulaminu Klubu. Mając wsparcie Pana Dziekana i pozostałych wykładowców uczelni, liczymy również na przychylność Pani Prorektor i uznania naszej działalności na liście aktywnych inicjatyw studenckich uniwersytetu.Nie chcemy być postrzegani jako kolejne koło naukowe które swoją działalność zamyka w murach uczelni. Mamy ambicje być jednostką ambitnych i zaangażowanych ludzi, której działalność będzie widoczna i słyszalna poza gmachwm uniwersytetu- komentują Ania i Mateusz.

Inicjatywa wpisuje się idealnie w plany rozwoju polityki klastrowej w Łodzi (powstanie klastra InnoBioBiz - czytaj tutaj), która jeśli okaże się sukcesem, będzie efektem współpracy łódzkich uczelni i sektora innowacyjnego biobiznesu. 

 

Red. Justyna Grzelak

KOMENTARZE
news

<Grudzień 2024>

pnwtśrczptsbnd
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
Newsletter