Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwsze firmy w Łódzkim Inkubatorze Technologicznym
05.11.2007
Siedem firm działających w branży nowoczesnych, innowacyjnych technologii znalazło już swoje siedziby w Łódzkim Inkubatorze Technologicznym (ŁIT), który oficjalnie otwarto 26 października.
Na razie będzie tam mogło działać 15 firm - poinformował prezes Technoparku Tomasz Rychlewski.

ŁIT to pierwsza duża inwestycja Technoparku - Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego.Jest to biurowiec, którego budowa trwała 10 miesięcy i kosztowała prawie 3,7 mln zł; ponad 3 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

Specjaliści ŁIT będą pomagać firmom w znalezieniu źródeł finansowania i organizacji spotkań z partnerami ze świata nauki i biznesu oraz tworzyć wnioski o dotacje z UE. Firmy będą mogły także liczyć na indywidualne doradztwo biznesowe, prawne i marketingowe.

Inkubator będzie także ułatwiał kontakty z naukowcami. "Naczelną ideą Technoparku jest połączenie świata łódzkiej nauki i biznesu. Będziemy promować nasze firmy w internecie, podczas konferencji naukowych oraz na imprezach otwartych" - zapewnił reprezentujący Inkubator Robert Kozubal.

Pomysłodawcy ŁIT chcą, aby ulokowały się w nim przedsiębiorstwa działające w branżach: informatyka, produkcja nowoczesnej aparatury leczniczej, leków, kosmetyków, produkcja nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa czy w dziedzinie biotechnologii.

Siedem firm już ulokowało w nim swoje siedziby. Inkubator nawiązał m.in. współpracę z jedynym Polakiem, który tworzy programy do IPhone - ostatniego hitu rynkowego amerykańskiego koncernu Apple.

Inna firmą, która znalazła tu swoją nową siedzibę jest LIW- Projekt, zajmujący się projektowaniem i produkcją nowoczesnego i innowacyjnego sprzętu wspomagającego procesy leczenia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Obecnie produkuje foteliki korekcyjno-profilaktyczne dla dzieci z porażeniem mózgowym.

W planach jest powiększenie gmachu inkubatora do pow. 5 tys. m2, aby mógł przyjąć 50 firm oraz zbudowanie Centralnego Laboratorium Naukowo-Badawczego, z którego mogłyby korzystać firmy oraz wyższe uczelnie z regionu łódzkiego.

Miasto Łódź posiada ponad 92 % udziałów w Technoparku. Udziałowcami spółki są także województwo łódzkie i największe wyższe uczelnie.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce
KOMENTARZE
Newsletter