Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwsza umowa nauka - gospodarka w ramach Inicjatywy Technologicznej
20.03.2007
"Bardzo niska innowacyjności naszej gospodarki pozostaje przeszkodą dla szybkiego rozwoju Polski."
"Tegoroczny wzrost wydatków na badania, choć największy od lat, nie odpowiada niestety potrzebom z powodu ograniczeń budżetowych. I dlatego tak ważne jest szukanie innych rozwiązań szczególnie współpracy gospodarki i nauki."

Ta współpraca jest bowiem szansą na zrealizowanie w polskich warunkach zakładanego przez Strategię Lizbońską wzrostu nakładów na badania i rozwój" - stwierdził 19 marca br. premier Jarosław Kaczyński na konferencji poświęconej uruchomieniu przedsięwzięcia "Inicjatywa Technologiczna".

Uczestnicy konferencji zebrani w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych mówili o pozabudżetowym finansowaniu rozwoju nowych technologii i innowacyjnych przedsiębiorstw. Właśnie dla nich w ciągu najbliższych 2 miesięcy powstanie na warszawskiej giełdzie nowy rynek. "Będzie on przeznaczony dla młodych i bardzo młodych firm szukających inwestorów gotowych ponieść ryzyko związane z komercjalizacją wyników badań" -zapowiedział prezes GPW, Ludwik Sobolewski." Nawet bowiem w warunkach szybkiego rozwoju ekonomicznego odczuwamy istnienie luki kapitałowej. Fundusze zalążkowe czy venture capital są u nas wciąż słabe, co niekorzystnie rzutuje na przebieg procesu transferu technologii" - ocenił prezes Sobolewski.

 
Konferencję zakończyło podpisanie pierwszej umowy inwestycyjnej zgodnej z zasadami Inicjatywy Technologicznej polegającymi na kojarzeniu przedsiębiorców  z zespołami naukowo-badawczymi. Pakiet 5 porozumień w sprawie produkcji systemu zasilania gazowego dla silników samochodowych podpisała Politechnika Lubelska i tamtejsza firma D.T. Gas Systems. Oba podmioty z sukcesem już wcześniej współpracowały ze sobą w zakresie technologii wtrysku paliwa. "Dziś zwyczajnie bez współdziałania z naukowcami nie wyobrażam sobie kreślenia perspektyw rozwoju naszej firmy" - podkreślił prezes D.T. Gas Systems, Norbert Tomaszewski.

Źródło: PAP
KOMENTARZE
Newsletter