Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwsza nerka z hodowli!
25.04.2013

W ostatnim czasie pojawiła się nadzieja dla pacjentów dializowanych oczkujących na przeszczep nerki. Świat obiegła informacja o udanej próbie stworzenia w laboratorium  nerki, która jest zdolna do produkcji moczu i oczyszczania organizmu z substancji toksycznych tak jak to robi zdrowy narząd.

Pierwsza nerka z hodowli, została wszczepiona, nie człowiekowi, ale młodemu szczurowi. Nie stanowi to jednak dużego problemu. Jak zaznaczają autorzy eksperymentu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że niebawem uda się stworzyć nerkę przeznaczoną dla ludzi, wykorzystując ten sam sposób działania. Eksperyment jest jeszcze w fazie badań i udoskonalania, jednak to już wielki krok do przodu.

 

To nie pierwszy tego typu sukces zespołu naukowców kierowanych przez dr. Haralda Otta z Massachusetts General Hospital należącego do Harvard University. Kilka lat temu posłużyli się bardzo podobną techniką i wyhodowali pęcherz moczowy oraz tchawicę, które potem udało się z sukcesem przeszczepić ludziom.

Metoda

W skrócie technika nie wydaje się być skomplikowana i trudna. Naukowcy pobrali od szczura nieczynna nerkę. Po jej wyizolowaniu, przy użyciu specjalnych substancji (detergentów) zabili w niej wszystkie żywe komórki. Zostawili tylko szkielet z kolagenu, który miał służyć za rusztowanie dla „nowych” komórek. Następnie pobrali oni od szczura w tym wypadku biorcy, dla którego miała być przeznaczona nowa nerka odpowiednie typy komórek. Przeniesiono je później do uzyskanego wcześniej szkieletu nerki z kolagenu, w celu jego zasiedlenia. Następnie umieszczono ją w bioreaktorze zapewniając komórkom optymalne warunki do wzrostu. Narząd był stale obmywany substancjami odżywiającymi rozmnażające się komórki.

Po 12 dniach oczekiwania narząd, czyli nowa nerka była już gotowa do dalszego etapu eksperymentu. Kluczowym jego elementem okazało się przeszczepienie jej do organizmu zwierzęcia. Po tej części doświadczenia nastąpił przełom, ponieważ zabieg w pełni powiódł się (narząd nie został odrzucony) a nowa nerka zaczęła produkować mocz i tym samym oczyszczać organizm ze szkodliwych substancji.

Mimo, iż eksperyment powiódł się to i tak pozostaje wiele do poprawienia i udoskonalenia. Najistotniejszym jest poprawienie wydajności i skuteczności nowej nerki. Nowe nerki pozyskane w laboratorium osiągały wydajność na poziomie około 23% wydajności normalnej zdrowej nerki. Jak na pionierski eksperyment to dużo. Jednak po wszczepieniu jej do organizmu szczura jej wydajność spadło do około 5%, co stanowi pole do poprawy i udoskonalenia nowego narządu i metody jego pozyskiwania. Jak zaznaczają naukowcy nie jest to zły wynik jak na początek, ponieważ nie odbiega on od wyniku wydajności jaki uzyskują nerki chorych poddawanych dializom.

Zanim będzie można stosować tą metodę do pozyskiwania nerki dla ludzi, pozostaje jeszcze dużo czasu i badań, które udoskonalą tę metodę. Przed naukowcami jeszcze długa droga, ale przełomowy krok już zrobili. Dodatkowo istotne jest to, że badaczom z Massachusetts General Hospital udało się stworzyć rusztowanie z nerek pozyskanych od świni, a nawet człowieka. Twierdzą oni, że dzięki zastosowaniu tej metody będzie istniała możliwość przygotowywania narządów, w tym wypadku nerki, dla konkretnego pacjenta, co może zasadniczo zmniejszyć czas oczekiwania na przeszczep.

 

 

Adrian Gajewski

Źródła:

  • Science News
  • www.nerki.info
  • The Verge
KOMENTARZE
Newsletter