Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Pierwsza firma w Parku LifeScience w Krakowie. Następne w kolejce?
03.09.2008
Jagiellońskie Centrum Innowacji Sp. z o.o. (JCI) podpisało dziś umowę wynajmu laboratoriów z firmą Laboratoria Wessling Sp. z o.o. Firma ta zajmuje się m.in. analityką żywności i środowiska.
To pierwszy, i na pewno nie ostatni Klient zainteresowany lokacją swoich pracowni w wyspecjalizowanym Parku LifeScience.

Zdaniem Mariusza Piaseckiego odpowiadającego za marketing w spółce JCI zainteresowanie firm biotechnologicznych jest duże. "Mamy bardzo duże zainteresowanie, tak ze strony firm związanych z obszarem nauk przyrodniczych (life sciences), jak i stricte biotechnologicznych". Dlaczego? "Bo oryginalny jest sam pomysł specjalizacji Parku. Nie mniej ważna jest infrastruktura i usługi oferowane przez JCI w obszarze nauk przyrodniczych, a przede wszystkim lokalizacja w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Park sąsiaduje też z Wydziałem Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (...) jesteśmy elastyczni. Oferujemy firmom powierzchnię w stumetrowych modułach z możliwością ich łączenia do 500 m2. W planach jest również możliwość najmu laboratorium wraz ze sprzętem na godziny. Mam tu na myśli laboratoria: genetyczne, biologiczne, biochemiczne, farmakologiczne i mikrobiologiczne.”

Jagiellońskie Centrum Innowacji Sp. z o.o., (JCI) to podmiot zarządzający Parkiem LifeScience w Krakowie, usprawniający współpracę przedsiębiorstw działających w sektorze LifeScience  z wykorzystaniem zasobów swojego jedynego udziałowca - Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spółka zajmuje się także promocją Krakowa jako miejsca dla rozwoju dziedziny nauk przyrodniczych (LifeScience), oferując wysokiej klasy laboratoria w budowanym Parku i Inkubatorze LifeScience, mające służyć komercyjnym badaniom w zakresie: biotechnologii, biomedycyny, chemii, biochemii, farmakologii, biofizyki, fizyki.

Cała inwestycja Parku i Inkubatora zlokalizowana przy ul Bobrzyńskiego 14 w Krakowie, w sąsiedztwie III Kampusu UJ oraz na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przewiduje oddanie do 2011 r. kompleksu trzech budynków o łącznej powierzchni użytkowej ok. 25 000 m2, a jej wartość szacuje się na 200 mln zł.


Budowa Parku LifeScience realizowana będzie w trzech częściach. W ramach pierwszej powstanie Park Technologiczny, który zaoferuje powierzchnie do wynajmu dla dużych firm. Zakończenie prac budowlanych nad tą częścią planowane jest na listopad 2008 r. Łączna powierzchnia pierwszej części wyniesie 6 tysięcy metrów kwadratowych. Celem JCI jest udostępnienie komercyjnym odbiorcom (głównie zagranicznym) specjalistycznej powierzchni laboratoryjnej do prowadzenia badań laboratoryjnych w obszarze LifeScience przy udziale polskich naukowców, dla których będzie to szansa na pozostanie w kraju przy równoległym podnoszeniu swoich umiejętności. Część druga to budowa Inkubatora Biotechnologicznego/LifeScience o łącznej powierzchni ok. 8 tysięcy metrów kwadratowych. Obiekt ten przeznaczony będzie dla małych, rozwijających się, przedsiębiorstw typu start-up w obszarze Biotechnologii/LifeScience. Miejsce w nim znajdą firmy w początkowej fazie rozwoju, zakładane przez naukowców i początkujących przedsiębiorców, w szczególności działające w obszarze LifeScience. Trzecia część projektu związana jest z powstaniem kolejnego budynku Parku, przeznaczonego dla dużych firm, uzupełnionego o zaplecze szkoleniowe i socjalne dla naukowców (tj przedszkole, bar winny, fitness itp.). Powierzchnia całkowita budynku to około 9 tysięcy metrów kwadratowych. W całym kompleksie Parku i Inkubatora LifeScience ma pracować około 500 naukowców i badaczy. Oferowane laboratoria będą posiadały najwyższą klasę czystości III – z możliwością prowadzenia prac badawczych nad wirusami i bakteriami. Na terenie Parku będzie również usytuowana nowoczesna mała zwierzętarnia.

Budynki Parku i Inkubatora usytuowane są w pobliżu kluczowych dla badań Life Science wydziałów i budynków dydaktycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (biotechnologia, chemia, biologia, Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu itp.), dlatego lokalizacja przedsięwzięcia wydaje się idealna dla mariażu biznesu z nauką. Ze względu na różnorodność prowadzonych badań laboratoryjnych z dziedziny Life Science, w Parku znajdzie zatrudnienie wielu absolwentów uczelni z całej Polski. Celem Parku jest osiągnięcie efektu samofinansowania w momencie zakończenia realizacji projektu, a następnie konkurowanie z zaawansowanymi technologicznie krajami. Efektem projektu będzie niespotykane dotąd w naszym kraju umożliwienie zlecania, przez międzynarodowe koncerny związane z LifeScience badań laboratoryjnych do przeprowadzenia w Polsce, co pozwoli na znalezienie zatrudnienia przez polskich naukowców wraz z możliwością podnoszenia kwalifikacji i zapobiegania ich emigracji.

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter