Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
PERJETA - nowy preparat dla pacjentów z uogólnionym rakiem piersi
17.04.2013

Europejska Agencja Leków (ang. European Medicines Agency, EMA) zarejestrowała preparat PERJETA (pertuzumab) firmy Roche w leczeniu pacjentów w pierwszej linii uogólnionego raka piersi. PERJETA uzyskała rejestrację do stosowania razem z herceptyną (trastuzumabem) i docetakselem u pacjentów z nadekspresją receptora HER-2 w stadium uogólnionym lub miejscowo nawracającym, z nieoperacyjnym rakiem piersi, którzy wcześniej nie byli poddawani chemioterapii ani leczeniu herceptyną.

Celem terapeutycznym dla preparatu PERJETA w organizmie jest, należący do rodziny receptorów naskórkowego czynnika wzrostu, receptor HER2. W niektórych przypadkach raka piersi (u 10 do 40% chorych) białko to obecne jest w zbyt dużej ilości kopii, co ściśle koreluje ze złośliwością nowotworu i pogarsza rokowania. Aby stwierdzić, czy pacjent choruje na ten typ nowotworu przeprowadza się oznaczenia receptora HER2. U chorych z nadekspresją receptora zostaje wówczas wdrożone bardziej agresywne leczenie i podawane są preparaty (głównie herceptyna), oparte na przeciwciałach monoklonalnych, których zadaniem jest blokowanie receptora HER2.

PERJETA jest lekiem, który uzupełnia działanie herceptyny sprawiając, że obie cząsteczki łączą się z receptorem HER2 w różnych jego rejonach. Połączenie PERJETA, herceptyny oraz chemioterapii ma na celu zupełne zablokowanie przewodzenia sygnałów przez receptor HER2. Przyłączenie preparatu PERJETA do receptora HER2 ułatwia ponadto układowi odpornościowemu organizmu znalezienie i zniszczenie komórek nowotworowych.

Badanie kliniczne CLEOPATRA (ang. CLinical Evaluation Of Pertuzumab And TRAstuzumab) rozpoczęte w 2007 r. wykazały, że jednoczesne podawanie preparatu PERJETA, herceptyny i chemioterapii wydłużyło czas przeżycia pacjentów z tą agresywną chorobą w porównaniu do terapii nie włączającej PERJETA. W badaniach wzięło udział 808 chorych kobiet, z których połowa otrzymywała pertuzumab z trastuzumabem i docetakselem, a druga grupa leczona była jedynie trastuzumabem z docetakselem, co stanowiło standardowy schemat stosowany w zaawansowanej/przerzutowej chorobie u pacjentów z nadekspresją receptora HER2. Wyniki zaprezentowane podczas San Antonio Breast Cancer Symposium i opublikowane w New England Journal of Medicine wskazują, że w grupie badanej uzyskano 80% obiektywnych odpowiedzi po zastosowaniu leczenia, a mediana przeżycia bez progresji choroby (ang. progression free survival, PFS) wynosiła 18,5 miesięcy i była o ponad 6 miesięcy dłuższa od mediany uzyskanej w grupie kontrolnej. Pomimo tego, że na ocenę mediany całkowitego przeżycia (ang. overall survival, OS) na tamtym etapie badania było jeszcze jest zbyt wcześnie, wyniki badań wydały się obiecujące. Leczenie pertuzumabem nie wpływało na zwiększenie odsetka powikłań kardiologicznych w porównaniu do chorych leczonych samym trastuzumabem i docetakselem, jednak wiązało się z wystąpieniem innych działań niepożądanych takich jak biegunka, wysypka, suchość skóry czy zapalenie błon śluzowych. U chorych leczonych pertuzumabem obserwowano również wyższy odsetek gorączki neutropenicznej.  

Obecnie preparat PERJETA jest zarejestrowany w Unii Europejskiej, w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii do leczenia pacjentów z HER2 pozytywnym uogólnionym rakiem piersi. Zatwierdzenie PERJETA przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (ang. US Food and Drug Administration, FDA) i EMA pokazuje, że lepsze poznanie zagadnień dotyczących terapii celowanej pozwala na przedłużenie życia nawet w przypadku osób w zaawansowanym stadium choroby. Zatwierdzenie PERJETA zwiększa również szansę na pozytywne zaopiniowanie przez FDA innego nowego leku - T-DM1, cechującego się bardzo wysokimi wskaźnikami czasu wolnego od progresji na etapie późnych badań klinicznych.

Anna Jasińska

Źródło:

  • J. Baselga, J. Cortes, K. Sung-Bae, et al. Pertuzumab plus trastuzumab plus docetaxel for metastatic breast cancer. The New England Journal of Medicine, 2012, 366:109-119.
  • http://www.perjeta.com/hcp/index
KOMENTARZE
Newsletter