Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Peptydy blokujące wniknięcie wirusa HIV do komórki
12.10.2007
Naukowcy z University of Utah, korzystając częściowo z urządzeń Brookhaven National Laboratory, opracowali strukturę peptydów, które mają znacznie lepszy efekt w blokowaniu przedostawania się wirusa HIV do wnętrza komórek w porównaniu z innymi związkami tej klasy. W elektronicznej wersji Proceedings of National Academy of Sciences przedstawiono wyniki świadczące o ich potencjalnym zastosowaniu w badaniach nad zapobieganiem i leczeniem HIV/AIDS.
Za wprowadzeniem nowych D-peptydów przemawia znacznie więcej potencjalnych korzyści, ponieważ stosowane do tej pory inhibitory peptydowe są kosztowne, muszą być podawane w dużych dawkach w postaci zastrzyków, a także doprowadzają do pojawiania się form opornych. Natomiast D – peptydy mogą być podawane doustnie, a ich wysoki poziom we krwi utrzymuje się przez dłuższy czas. Ponadto, unikalny mechanizm inhibicji prawdopodobnie pozwoli na ich równoczesne stosowanie wraz ze znanymi już inhibitorami HIV.
Celem badań grupy naukowców było pozyskanie związków, które mogłyby się wiązać, z niedawno odkrytym miejscem wiązania w strukturze wszystkich szczepów HIV. Dotychczasowe badania nie pozwoliły na otrzymanie nietoksycznych inhibitorów.
Sukces nowych doświadczeń został osiągnięty przez zastosowanie techniki skanowania zbioru złożonego z setek milionów peptydów i wybrania tych, które potencjalnie mogłyby wiązać się z miejscem docelowym i hamować wejście HIV do komórki.
Następnym krokiem była analiza struktury najbardziej obiecujących cząsteczek związanych z białkiem docelowym przez użycie promieni rentgenowskich. W technice analizowano jak promienie rentgenowskie odbijają się i ulegają załamaniu przez próbkę, wyznaczając położenie pojedynczych atomów.
Poznanie budowy tych struktur ujawnia szczegóły wiązania się inhibitorów z białkiem HIV, wytyczając jednocześnie drogę do zaprojektowania kolejnych cząsteczek, także w celu zredukowania ryzyka pojawienia opornych szczepów.


www.eurekalert.org
KOMENTARZE
Newsletter