Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Paweł Bartoszek o przyszłości Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego
02.11.2011

W regionie Wielkopolska gdzie dominują mikro i małe przedsiębiorstwa, tworzenie warunków sprzyjających transferowi nowych technologii do gospodarki jest szczególnie ważne. Jaka jest misja Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego i w jaki sposób przyczynia się on do budowania lokalnej gospodarki opartej na wiedzy?

Paweł Bartoszek, Kierownik Projektu Budowa Inkubatora Technologicznego na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego - Misją PPNT jest wspieranie procesu komercjalizacji wyników badań naukowych w gospodarce oraz stymulacja rozwoju ekonomicznego Wielkopolski, poprzez wspieranie przedsiębiorczości zorientowanej na zaawansowane technologie.

Polityka regionalna opiera się na poszukiwaniu trwałych podstaw rozwoju regionów poprzez m.in. udzielenia wsparcia takim instytucjom jak parki technologiczne. Efektywność działalności parków naukowo-technologicznych zależy od umiejętności kooperacji z różnymi podmiotami. Park bowiem to ośrodek pozyskiwania wiedzy, wymiany informacji oraz stymulowania wzrostu gospodarczego.

Rolą parków technologicznych jest kreowanie relacji pomiędzy firmami ulokowanymi w parku w celu uzyskania efektów synergicznych, stosując do tego celu narzędzia w postaci różnych usług. Parki technologiczne generują wzrost gospodarczy regionu poprzez generowanie innowacyjnych produktów, nowych patentów, miejsc pracy itp.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny od 16 lat wspiera proces komercjalizacji wyników badań naukowych w gospodarce oraz stymuluje rozwój przedsiębiorczości, m.in. poprzez wykorzystanie możliwości współpracy krajowej i międzynarodowej. PPNT od 1997 zajmuje się pomocą przy uczestnictwie w programach badawczych Unii Europejskiej oraz uczestniczy w procesie transferu technologii, kształcąc przez te lata ekspertów, którzy pracują zarówno z przedsiębiorstwami jak i naukowcami. W wyniku tych prac został opracowany uruchomienia regionalnej strategii innowacji w Wielkopolsce wspólnie z Urzędem Marszałkowskim oraz wieloma instytucjami z całego regionu, która jest obecnie z sukcesem realizowana.

Od kiedy działa Poznański Park Naukowo-Technologiczny? Skąd pomysł na jego utworzenie?

P.B. - Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza rozpoczęła działalność 8 listopada 1991, natomiast cztery lata później (16 maja 1995 r.) utworzono Poznański Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) jako jednostkę organizacyjną Fundacji UAM. Będąc instytucją otoczenia biznesu Park stwarza przyjazne środowisko dla rozwoju przedsiębiorczości, gwarantując pakiet niezbędnych usług okołobiznesowych, w tym m.in. doradztwo i szkolenia z zakresu transferu technologii, przedsiębiorczości akademickiej czy możliwości uczestnictwa w programach ramowych UE.

Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zrodziła się w rezultacie poszukiwań nowych możliwości twórczego współdziałania nauki, gospodarki i samorządu lokalnego.  Inicjatorem jej utworzenia był w latach 1988 – 1990  Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogdan Marciniec, zafascynowany już wtedy ideą parków naukowo – technologicznych, jeszcze nie znanych w Polsce. Dążenia Prof. Marcińca znalazły nie tylko zrozumienie ale i wsparcie finansowe, czego zwieńczeniem było podpisanie Aktu Zawiązania Fundacji dnia 19.09.1990 roku.

Jakie są główne obszary działalności Parku? W Polsce na przestrzeni lat powstało kilka konkurencyjnych ośrodków. Czy nadal utrzymuje się duże zainteresowanie lokacją firmy w PPNT?

P.B. - Poznański Park Naukowo-Technologiczny to pierwszy w Polsce tego typu ośrodek innowacji. PPNT stanowi miejsce komercjalizacji wiedzy i technologii, przyciągające przedsiębiorczych naukowców nie tylko z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ale również z pozostałych uczelni. W ciągu blisko 14 lat w Parku rozwinęły swoje usługi centra badawcze, które pracują nad nowymi technologiami z dziedziny m.in. chemii, fizyki, lingwistyki, a także świadczą usługi eksperckie.

Obecnie przestrzeń Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego jest zapełniona w 100%, stąd rozpoczęto działania zmierzające do rozbudowy PPNT. W PPNT ulokowanych jest ponad 50 instytucji (przedsiębiorstwa, jednostki badawczo-rozwojowe, fundacje i stowarzyszenia), działających w różnych branżach. Obok firm z branży informatycznej, telekomunikacyjnej czy chemicznej, w PPNT funkcjonują przedsiębiorstwa szkoleniowe, doradcze oraz oferujące inne typy usług. Na terenie Parku pracuje ponad 300 osób, poszukujących innowacyjnych rozwiązań i wdrażających nowe technologie. Strategia rozwoju PPNT zakłada wzrost liczby spółek spin-off, centrów badawczych, a także zwiększenie wachlarza usług.

Jakie są korzyści z ulokowania swojej firmy w Parku? Dlaczego właśnie tutaj prowadzić swoją działalność?

P.B. - Największą korzyścią ulokowania firmy w PPNT jest szeroki wachlarz usług, z jakich może skorzystać przedsiębiorca. Usługi te dotyczą zarówno infrastruktury (powierzchnie laboratoryjne, biurowe, magazynowe, przedszkole, sale konferencyjne), działań okołobiznesowych (usługi finansowe, transfer technologii, promocja, inkubacja, przedsiębiorczość akademicka) oraz usług badawczych (chemia, fizyka, akustyka). Silna współpraca z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza daje ogromny potencjał w rozwijaniu nowych inicjatyw.

Kto może działać w Parku? Duże czy małe firmy? Czy jest preferowany jakiś konkretny sektor?

P.B. - PPNT otwarte jest na szeroki wachlarz pomysłów biznesowych bazujących na nowoczesnych technologiach. Nasza oferta jest głównie skierowana do firm z branży chemicznej, biotechnologicznej i informatycznej. Niemniej jednak pozostałe firmy mogą również uznać nasza ofertę za interesującą, ze względu na jej kompleksowy charakter. Najlepszym tego przykładem jest różnorodność naszych lokatorów, są to zarówno młode przedsiębiorstwa zlokalizowane głownie w inQbatorze, jak i strategiczni lokatorzy, np. Centrum Badawczo-Rozwojowe największego na świecie koncernu chemicznego.

Czym PPNT wyróżnia się spośród innych ośrodków wspierający przedsiębiorczość w regionie? Jakie osiągnięcia można przypisać do Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego?

P.B. - Do największych osiągnięć PPNT należą:

  • Zbudowanie modelu biznesowego opierającego się na usługach badawczych. Podobne ośrodki w Polsce generują przychody w większość pochodzące z wynajmu powierzchni, podczas gdy przychody PPNT za rok 2010 w 63,5% stanowiły właśnie usługi, a 21,9% projekty europejskie. Taki model biznesowy najlepiej ilustruje, iż PPNT realizuje zadania stawiane parkom technologicznym.
  • Uzyskanie tytułu Krajowego Lidera Innowacji w dziedzinie innowacyjna organizacja w roku 2008 przyznanego przez Fundacja Innowacji i Rozwoju pod patronatem Ministerstwa: Gospodarki, Rozwoju Regionalnego, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Infrastruktury, a także Narodowy Bank Polski, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. 
  • Uzyskanie nagrody Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w ramach dobrych praktyk EFS „Najlepsza inwestycja w człowieka”  dla akcji „Pomysł na biznes” oraz tytuł dobrej praktyki wdrażania Regionalnych Strategii Innowacji dla „Wielkopolskiej Sieci Innowacji” prowadzonej przez Park przyznany przez PARP
  • Uhonorowanie światową nagrodą Best Science Based Incubator 2009 działającego w PPNT InQbatora.
  • Wysokowykwalifikowany zespół ponad 70 osób. W PPNT zatrudnionych jest 29 ekspertów skupionych wokół inicjatyw związanych z innowacjami, przedsiębiorczością akademicką, transferem technologii, pozyskiwaniem funduszy, uczestnictwem naukowców i przedsiębiorstw w Programach Ramowych UE. W pozostałych centrach PPNT zatrudnieni są specjaliści świadczący usługi badawcze w obszarach archeologii, chemii i technologii chemicznej, informatyki, fizyki i innych. Wśród pracowników znajduje się 6 osób ze stopniem naukowym doktora lub profesora.

W podpoznańskich Złotnikach kreuje się niepubliczny park technologiczny Nickel Technology Park Poznań. PPNT konkuruje czy współpracuje z Nicklem?

Brak odpowiedzi.

Na całym świecie inicjatywy klastrowe ułatwiają i przyspieszają wdrażanie innowacji oraz prowadzą do dojrzałości rynkowej, gwarantując w perspektywie długoterminowej, ekonomiczny sukces zaangażowanych firm. Czy PPNT angażuje się w takie przedsięwzięcia?

P.B. - Tak, PPNT jest założycielem Wielkopolskiego Klastra Chemicznego, zrzeszającego ponad 200 podmiotów gospodarczych z tej branży. Obecnie ta forma współpracy z przedsiębiorstwami jest rozwijana, gdyż jesteśmy na etapie oceny naszego nowego pomysłu, którego jeszcze nie chcę zdradzać. Jeżeli otrzymamy dofinansowanie powstanie nowoczesne laboratorium świadczące usługi dla członków nowoutworzonego klastra.

Priorytetowym działaniem Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego jest inwestycja w budowę Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii. Co będzie znajdowało się w ofercie nowo powstałego inkubatora? W jaki sposób będzie on wspierał młode innowacyjne firmy?

P.B. - Budowa Zespołu Inkubatorów to obecnie największy projekt realizowany przez PPNT. Jego wartość to 56,7 mln zł. W ramach projektu powstanie dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 4500m2. Najważniejszym elementem nowej inwestycji jest powierzchnia laboratoryjna, która w PPNT jest już w pełni wynajęta. Będzie to powierzchnia o wysokim standardzie, wyposażona w meble laboratoryjnei instalacje (gazy techniczne, dygestoria, klimatyzacja, system inteligentnego budynku, zbiornik ciekłego azotu, system wody miliporowanej). Dodatkowo zostanie zakupiony dedykowany firmom sprzęt aparaturowy, zgodnie z ich potrzebami.W ramach budynku funkcjonować będzie specjalistyczne laboratorium mikrobiologiczne, serwerownia o standardzie TIER III, hala technologiczna, sale konferencyjne oraz restauracja. Nowopowstałe firmy mogą liczyć na wsparcie finansowe, oraz usługi okołobizneswowe, takie jak doradztwoprawne, patentowe, finansowe, księgowe, marketingowe czy technologiczne. Mam nadzieję, że młoda firma, która stanie się naszym lokatorem szybko rozwinie skrzydła w tak cieplarnianych warunkach.

Czy pojawiły się już sygnały o chęci ulokowania firmy w nowym budynku?

P.B. - Tak, zainteresowanie rośnie wraz z zbliżająca się datą oddania budynku do użytkowania, co planowane jest na sierpień 2012 roku

Dziękuję.

red. Blanka Majda 

KOMENTARZE
news

<Sierpień 2026>

pnwtśrczptsbnd
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Newsletter