Z unijnych pieniędzy będą mogli korzystać badacze biorący udział w międzynarodowych konsorcjach. Zasadą jest współpraca ośrodków naukowych z przemysłem, choć będą także środki dla samodzielnych młodych naukowców, prowadzących badania podstawowe.
Ile pieniędzy trafi do Polski - nie wiadomo. "To zależy od ilości i jakości projektów, jakie będziemy składać. Jeżeli mamy odnieść sukces, musimy mówić o miliardach złotych. Mamy na to szansę, bo mamy dobrych naukowców, a jedną z naszych przewag są niskie koszty" - przekonuje Buzek - powiedział sprawozdawca projektu w PE, Jerzy Buzek (PO).
Zgodnie z poprawką eurodeputowanych, żadne środki siódmego programu ramowego nie będą mogły być przeznaczone na finansowanie Europejskiego Instytutu Technologicznego. Według przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso ma to być "nowy wzorcowy ośrodek innowacji w Europie", ale wciąż nie jest jasne, skąd ośrodki badawcze wchodzące w skład instytutu mają brać pieniądze na badania. Przeznaczone nań z budżetu UE 308 mln euro wystarczy tylko na rozruch EIT. Wrocław, z poparciem polskich władz, zabiega o lokalizację jednej z tzw. wspólnot wiedzy EIT, a także głównej siedziby tej instytucji.
Przyjmując program Parlament UE potwierdził, że z funduszy UE będą mogły być finansowane badania na ludzkich komórkach macierzystychWedług przyjętych w czwartek zasad, unijne środki będą mogły służyć do finansowania badań na komórkach macierzystych tylko w tych krajach członkowskich, gdzie są one dozwolone, a działania naukowców mają podlegać szczegółowej kontroli, zgodnie z krajowymi przepisami - tak jak jest to obecnie.
Ponadto Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie rygorystycznie przestrzegała zakazu finansowania ze środków UE badań, w których niszczy się ludzkie embriony, na przykład w celu pobrania komórek macierzystych. Zasadą ma być finansowanie tylko badań na istniejących embrionalnych komórkach macierzystych oraz na komórkach pobranych od osób dorosłych. Z funduszy siódmego programu ramowego nie będzie też można finansować badań zmierzających do klonowania ludzi w celach reprodukcyjnych albo zmiany dziedzictwa genetycznego człowieka.
KOMENTARZE