Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Państwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów wiążą swoja przyszłość z biotechnologią - deklaracja z Viña del Mar
15.11.2007
Ponad 600 uczestników z 21 państw wzięło udział w VI Kongresie Ameryki Łacińskiej i Karaibów nt Rolniczej Biotechnologii, REDBIO 2007 w Chile.


Uczestnicy świadomi, że biotechnologia może być ważnym czynnikiem dla zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa żywności, środowiskowego i społecznego dobrobytu, oraz bodźcem dla rozwoju bioekonomii, wyrazili swoje pełne poparcie dla wykorzystania agrobiotechnologii jako integralnego elementu strategii rozwoju dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Według nich bardziej zrównoważone technologie dają możliwość dostarczenia zdrowej i bezpiecznej żywności.

Doświadczenia z pierwszej dekady komercyjnej uprawy roślin uprawnych otrzymanych:

  • z wykorzystaniem nowoczesnej biotechnologii (na powierzchni ponad 100 mln ha w 21 państwach), wykazały, że plony uzyskane z wykorzystaniem tych technologii nie niosą ze sobą zagrożeń innych niż plony uzyskane za pomocą konwencjonalnych metod hodowli roślin. Ponadto, nie wystąpiły żadne przewidywane potencjalne zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska. Co więcej, dowiedziono, że technologia ta dostarcza korzyści ekonomicznych i środowiskowych. Miliony rolników w innych częściach świata, głównie drobnych rolników z krajów rozwijających się, czerpią korzyści
  • z zastosowania biotechnologii w rolnictwie.

Uczestnicy kongresu zaakcentowali znaczenie racjonalnych ram prawnych, które pozwalają na ocenę oraz bezpieczne i efektywne wykorzystanie rolniczej biotechnologii (w tym inżynierii genetycznej), która zapewnia bezpieczeństwo żywności i zrównoważony rozwój środowiska. Jednocześnie, zasady, na których oparte jest obecnie obowiązujące prawo, zostały ustanowione w czasie, kiedy komercyjne uprawy roślin transgenicznych dopiero się zaczynały, i nie uwzględniają informacji zebranych podczas ponad 10 letniego szerokiego ich zastosowania. Brak zaktualizowanych przepisów prawa przyczynia się do opóźnienia rozwoju i zastosowania nowoczesnej biotechnologii w Ameryce Łacińskiej i Karaibach. To z kolei pogłębia technologiczną przepaść, która istnieje pomiędzy tym regionem i innymi bardziej uprzemysłowionymi państwami.

Uczestnicy kongresu zwrócili uwagę, że stała tendencja ustanawiania restrykcyjnych przepisów spowalnia rozwój upraw biotechnologicznych i ukrywa postępy poczynione przez naukowców Ameryki Łacińskiej przed społeczeństwem, które mogłoby czerpać z nich znaczne korzyści. Powoduje to wzrost kosztów produkcji i niewspółmierne oddziałuje na społeczeństwo oraz sektor małych przedsiębiorstw.

Biotechnologia w Ameryce Łacińskiej oraz Karaibach stale się rozwija i będzie odgrywać coraz większą rolę. Uczestnicy kongresu z przekonaniem podkreślili, że możliwe jest ustanowienie ram prawnych nakierowanych na naukowe, a nie teoretyczne określenie ryzyka, by w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo żywności i środowiska, jednocześnie unikając niepotrzebnych przeszkód dla rozwoju biotechnologii.

Uczestnicy kongresu zażądali, aby ramy prawne dotyczące biobezpieczeństwa uwzględniały fakt, iż w ciągu ostatniej dekady uprawy transgeniczne nie przyniosły żadnych negatywnych skutków dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Szczególnie ważnym jest, aby zasady obowiązujące w tym w regionie uwzględniały zarówno korzyści, jak i potencjalne zagrożenia, jakie niesie ze sobą zastosowanie tej technologii i rozpatrywały je w stosunku do obecnie stosowanych metod produkcji roślinnej. Co więcej, ustanowione ramy prawne powinny wspierać oraz ułatwiać wprowadzanie innowacji i nowych technologicznych rozwiązań w rolnictwie. 

Więcej informacji o REDBIO dostępne jest pod adresem: http://www.redbio.org/newsredbio.asp?id=391 .

Źródło: NAP
KOMENTARZE
news

<Październik 2025>

pnwtśrczptsbnd
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Newsletter