Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Otwarto miniinkubator dla firm biotechnologicznych w Łodzi
17.12.2007
Dzisiaj, 17 grudnia 2007 r., w Centrum Biologii Medycznej PAN przy ul. Tylnej 3A w Łodzi otwarto MiniInkubator Firm Biotechnologicznych".


W inauguracji działalności inkubatora wzięli udział min.: prof. Czesław Cierniewski (CBM PAN), W-ce prezydent Łodzi Marek Michalik, przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Anna Marciniak. Obecni byli również przedstawicieli firm rozpoczynających działalność w Inkubatorze – prezes Maciej Wieczorek (Mabion sp. z o.o.) , prezes Jarosław Dastych (Proten Pharmaceuticals sp z o.o.).  Na otwarcie inkubatora przybyli również przedstawiciele firm farmaceutycznych: Biomed (Kraków), Polfarmex (Kutno), Celon Pharma (Łomianki k Warszawy); firm specjalizujących się w prowadzeniu badań i doradztwa naukowego: BioCentrum (Kraków), Bio-Tech Consulting (Łódź).


Od lewej: prof. Tadeusz Pietrucha (BioTech Consulting), Anna Marciniak (MNiSW), Marek Michalik (w-ce prezydent Łodzi), prof. Czesław Cierniewski (CBM PAN w Łodzi)

"Miasto Łódź ma się rozwijać w trzech podstawowych branżach, min. w obszarze wsparcia branży innowacyjnych, głównie biotechnologii - mówił w-ce prezydent Łodzi Marek Michalik " Pojawienie się w inkubatorze dwóch firm, a w przyszłości także trzeciej jest niewątpliwie ogromnym krokiem w kierunku przybliżenia nauki do biznesu" O roli łódzkiego Inkubatora dla rozwoju firmy biotechnologicznej mówił też Maciej Wieczorek, prezes firmy Mabion sp. z o.o. : "O wyborze tego miasta zadecydowały dwie składowe: olbrzymi potencjał naukowy środowiska w którym został umieszczony Inkubator oraz przyjazne i rzeczowe nastawienie dla przedsiębiorców  władz miasta".



Od lewej Maciej Wieczorek (Mabion) oraz prof. Jarosław Dastych (Proteon Pharmaceuticals)


Obydwie firmy rozpoczynające działalność w MiniInkubatorze dysponują innowacyjnymi technologiami, które znajdują swoje zastosowanie w tworzeniu nowych innowacyjnych leków biotechnologicznych.  Prezes Maciej Wieczorek przewiduje, że gotowy produkt, to jest humanizowane przeciwciało monoklonalne mające zastosowanie w terapii onkologicznej, będzie dostępny już w ciągu najbliższych 5-6 lat. Podobny okres przewidywany jest na wprowadzenie na rynek technologii firmy Proteon Pharmaceuticals. Obydwie firmy wpisują się w główny kierunek rozwoju współczesnej biotechnologii medycznej.

W przyszłości na bazie miniinkubatora dla firm biotechnologicznych oraz trzech jednostek PAN zostanie otwarte Regionalne Centrum Badań i Rozwoju w zakresie Nauk Chemicznych, Biologicznych i Medycznych PAN w Łodzi.

Mabion sp z o.o. istnieje od marca 2007, celem jej działalności jest produkcja nowoczesnych leków biotechnologicznych opartych na chimerycznych, humanizowanych i ludzkich rekombinowanych przeciwciałach monoklonalnych.
Jest to pierwsza, i jak dotąd jedyna, firma biotechnologiczna w Polsce rozwijająca tę technologię. Ze względu na wysoki stopień skomplikowania budowy rekombinowanych, humanizowanych przeciwciał monoklonalnych, na etapie prac badawczych Mabion wykorzystuje inżynierię genetyczną o najwyższym stopniu zaawansowania.
Dzięki rozwijanej technologii polscy pacjenci uzyskają dostęp do najnowszych leków biotechnologicznych po konkurencyjnych cenach.


PROTEON PHARMACEUTICALS
Proteon Pharmaceuticals jest firmą typu "spin off" założoną przez naukowców, która dysponuje nową unikalną technologią wysoko wydajnego testu przesiewowego (HTS) – "Fluorescent Cell Chip" (FCC). FCC wykrywa immunomodulujące właściwości substancji chemicznych. Substancje posiadające te cechy mogą stać się nowymi lekami przeciwzapalnymi, antyalergicznymi, immunosupresyjnymi lub antynowotworowymi  Leki immunomodulujące, które działają poprzez zahamowanie ekspresji cytokin stanowią istotną i przynoszącą wysokie zyski część rynku farmaceutyków. Strategicznym celem Proteon Pharmaceuticals jest zidentyfikowanie nowych substancji immunomodulujących używając w tym celu technologii FCC. Proteon Pharamceuticals oferuje również usługowe przeprowadzenie testów przesiewowych dużych bibliotek chemicznych na rzecz firm farmaceutycznych prowadzących badania nad nowymi lekami.

Informacja własna

KOMENTARZE
Newsletter