Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Ośrodki innowacji wymieniają doświadczenia w Technoparku Łódź
24.04.2013

Według danych Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, w naszym kraju funkcjonuje obecnie ponad 800 ośrodków przedsiębiorczości i innowacyjności, w których kiełkują nowatorskie pomysły. W dniach 24 i 25 kwietnia przedstawiciele parków naukowo-technologicznych, inkubatorów przedsiębiorczości oraz członkowie klastrów spotkają się podczas pierwszych Targów Innowacji i Przedsiębiorczości 4 FUTURE, które odbędą się w Technoparku Łódź w ramach Forum Parków Naukowych i Technologicznych.

"Dzisiaj Instytucje Otoczenia Biznesu odgrywają coraz istotniejszą rolę w stymulowaniu rozwoju przedsiębiorczości oraz komercjalizacji wiedzy. Tym, którzy mają pomysł na innowacyjny biznes służymy radą, udostępniamy miejsce i sprzęt, by idea mogła się rozwijać, a nawet pośredniczymy w pozyskiwaniu środków finansowych. Spotkania w ramach Forum Parków Naukowych i Technologicznych pozwalają nam – przedstawicielom ośrodków przedsiębiorczości i innowacyjności – dzielić się doświadczeniami i obserwować postępy przedsiębiorców, których wspieramy" – mówi Andrzej Styczeń, Prezes Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego. 

Pierwsze Targi Innowacji i Przedsiębiorczości 4 FUTURE

Podczas dwóch dni Targów Innowacji i Przedsiębiorczości 4 FUTURE (24-25 kwietnia, Łódź, ul. Dubois 114/116) swoje dokonania zaprezentują jedne z najlepiej rokujących przedsiębiorstw w Polsce – firmy rozwijające swoje pomysły w dogodnej infrastrukturze parków naukowych, technologicznych, inkubatorów oraz członkowie klastrów. Targi 4 FUTURE będą unikatową okazją do zobaczenia najnowszych technologii, produktów i usług autorstwa polskich przedsiębiorców – od części do maszyn, przez komponenty kosmetyczne i produkcje interaktywne po usługi elektroniczne czy wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem.

"Na targach zobaczymy wycinek innowacyjnej gospodarki. Wystawiać się tu będą firmy działające w parkach, inkubatorach czy klastrach z całego kraju, które często mają w swojej ofercie bardzo nowatorskie produkty lub usługi" – mówi prof. Edward Chlebus, Prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki, który organizuje targi.

Wśród wystawców znajdą się m.in. Operatorio – firma z Technoparku Łódź zajmująca się opracowywaniem prototypów i komercjalizacją wynalazków (m.in. robotów przeznaczonych do rehabilitacji, układów do przetwarzania biosygnałów dla osób niepełnosprawnych, oprogramowania do szybkiej nauki i podnoszenia inteligencji), Analytical R&D przedsiębiorstwo świadczące usługi laboratoryjne z zakresu badań fizykochemicznych materiałów i produktów, zajmujące się opracowywaniem nowych metod analitycznych, AgreeYa Mobility Poland firma działająca na rynku technologii mobilnych, Czarny Kod agencja interaktywna, która zajmuje się programowaniem (aktualnie przedsiębiorstwo realizuje swój pierwszy startup – Bribile, generator mobilnych stron internetowych), EURO PRO GROUP, Zakład Energoelektroniki TWERD, PPU TERMEN S.A., THP.

Targi Innowacji i Przedsiębiorczości 4 FUTURE są imprezą otwartą – może je odwiedzić każdy, kto chce być na bieżąco z nowymi pomysłami polskich przedsiębiorców i kto zastanawia się nad rozpoczęciem lub rozwijaniem działalności w ramach parku lub inkubatora.

 

Spotkania kooperacyjne

Równolegle do Targów 4 FUTURE, w Technoparku Łódź odbywać się będą spotkania kooperacyjne połączone z warsztatami merytorycznymi skierowanymi do przedstawicieli firm ulokowanych w ośrodkach innowacji i przedsiębiorczości oraz klastrowiczów.

 

Pierwszego dnia – 24 kwietnia, uczestnicy spotkania będą mogli wziąć udział w warsztatach merytorycznych z takich tematów, jak: transfer technologii i własność intelektualna (Anna Meissner – rzecznik patentowy Politechnik Wrocławskiej, uczelni która w ciągu ostatnich pięciu lat opatentowała aż 434 wynalazków, w tym m.in. wentylator stosowany w kopalniach KGHM, wóz bojowy wyposażony w fotel odporny na wybuchy oraz platformę do wyławiania rozbitków z morza w czasie sztormu), klastering i dobre praktyki dotyczące współpracy B+R z przedsiębiorcami (dr inż. Jarosław Chrobot – koordynator klastra CINNOMATECH, dr inż. Mariusz Cholewa – koordynator projektu SMART FRAME z programu CENTRAL EUROPE), odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna w działalności gospodarczej (dr inż. Kazimierz Herlender – koordynator Dolnośląskiego Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego, członek Dolnośląskiego Klastra Energii Odnawialnej).

 

25 kwietnia odbędą się spotkania kooperacyjne, podczas których przedsiębiorcy będą rozmawiać ze swoimi potencjalnymi partnerami biznesowymi. Spotkania odbywają się według następującego porządku: rejestracja (najczęściej online), wybór partnerów z listy, rozmowy. Jedna tura rozmów trwa zwykle ok. 20 minut. W czasie rozmowy strony mają okazję przedstawić rozmówcy nie tylko swoją firmę, ale również oczekiwania co do zakresu współpracy. Zdarza się, że podczas tego typu spotkań firmy szukają usług komplementarnych, specjalistycznych laboratoriów do realizacji badań, komponentów na zamówienie, wykonawcy pojedynczego egzemplarza maszyny, parterów do realizacji badań w ramach projektów unijnych.

Imprezy organizowane są w ramach projektu Forum Parków Naukowych i Technologicznych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki realizowanego przez Dolnośląski Park Innowacji i Nauki, Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce oraz Województwo Dolnośląskie.

 

Redakcja

źródło: informacja prasowa Grupy PRC

KOMENTARZE
news

<Czerwiec 2025>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
Newsletter