Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Odkryto nowy mechanizmem rozprzestrzeniania się choroby Parkinsona
07.12.2012

Nową koncepcję dotyczącą rozprzestrzeniania się choroby Parkinsona w mózgu przedstawił zespół Virginii Lee (University of Pennsylvania). Badacze stwierdzili, że choroba może być wywoływana w sąsiednich neuronach poprzez transfer wadliwego białka, a nie powstawać w komórkach samoistnie.


Przeczytaj również:

Modyfikowane genetycznie pomidory zmniejszają ryzyko miażdżycy

Geldanamycyna skuteczna nie tylko przeciwko nowotworom piersi


Choroba Parkinsona jest postępującym schorzeniem degeneracyjnym układu pozapiramidalnego. Zwyrodnienie dotyczy komórek istoty czarnej, zaburzając funkcje neuronów dopaminergicznych. W obrazie histologicznym stwierdza się ciałka Lewy'ego, charakterystyczne agregaty białkowe.

Badane białko, czyli α-synukleina, jest charakterystyczne dla tkanki nerwowej (ekspresja zachodzi m.in. w hipokampie, istocie czarnej, korze nowej i móżdżku). Fizjologiczne funkcje synuklein nie są do końca poznane, natomiast rodzina ta jest powiązana z chorobami neurodegeneracyjnymi – nadmierną agregację synuklein stwierdzono m.in. w chorobie Alzheimera czy Parkinsona. Istotne jest, że gromadzące się białko jest nieprawidłowe, jego struktura wykazuje zmiany w pofałdowaniu cząsteczki.

Wcześniejsze doniesienia, dotyczące badań nad rozprzestrzenianiem się choroby Parkinsona wskazują, że jest ona w stanie rozprzestrzeniać się między sąsiadującymi komórkami – po przeszczepie neuronów do mózgu pacjentów zdrowe komórki zaczynały wykazywać cechy neuronów zdegenerowanych, w obrazie histologicznym obecne było ciałka Lewy'ego. Doświadczenie zainspirowane tymi wynikami, przeprowadzone w Filadelfii, wykorzystywało syntetyczną, niewłaściwie sfałdowaną α-synukleinę, której zawiesina była podawana w okolice ciała prążkowanego w mózgu zdrowych myszy. Po 30 dniach od iniekcji można było stwierdzić w miejscu podania białka marker tworzących się ciałek Lewy'ego, hiperfosforylowaną synukleinę. W trakcie sześciomiesięcznej obserwacji zanotowano dalsze strukturalne zmiany w neuronach, jak również rozwój zaburzeń motorycznych u badanych zwierząt.

Fakt, że podanie białka o błędnej strukturze jest w stanie wywołać patologiczne zmiany w komórkach tkanki mózgowej, prowadząc również do upośledzenia funkcji ruchowych i zaburzeń równowagi, dowodzi istotności α-synukleiny w mechanizmie rozprzestrzeniania się choroby Parkinsona. Wiedza ta pozwoli być może na opracowanie metody terapeutycznej umożliwiającej zahamowanie transferu białka, a co za tym idzie – spowolnienie rozwoju choroby.

Zuzanna Sobańska

Źródło: https://www.sciencemag.org/

KOMENTARZE
news

<Marzec 2024>

pnwtśrczptsbnd
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Newsletter