Gen o nazwie Jhdm2a pełni kluczową rolę w rozwoju plemników, możliwe że jego uszkodzenia leżą u podstaw niektórych rodzajów bezpłodności - informują na łamach pisma "Nature" naukowcy z USA.
Gen Jhdm2a koduje enzym modyfikujący "przechowywanie" DNA w komórkach.
Yi Zhang wraz z kolegami z Uniwersytetu w Chapel Hill badał jaką funkcję pełni Jhdm2a u myszy. Dzięki analizie poziomu białka Jhdm2a w różnych tkankach, naukowcy odkryli że najwięcej Jhdm2 znajduje się w jądrach myszy, a poziom tego białka wzrasta znacząco w trakcie spermatogenezy (podczas powstawania plemników).
W celu dokładnego zbadania roli Jhdm2a podczas późnych etapów rozwoju plemników, grupa Zhanga sprawdziła, co stanie się jeżeli badany gen zostanie uszkodzony. Okazało się, że samce myszy z uszkodzonym Jhdm2a mają mniejsze jądra, produkują mniej spermy o niższej zawartości plemników i są bezpłodne. Te kilka plemników, które udało się uzyskać od myszy z uszkodzonym genem, miało zniekształconą główkę i nie mogło się poruszać.
Zdaniem autorów pracy ich odkrycie wskazuje na kluczową rolę Jhdm2a w późnych etapach powstawania i dojrzewania plemników. Badacze podkreślają konieczność przeprowadzenia dalszych badań w celu określenia czy ludzki odpowiednik genu Jhdm2a u myszy, jest związany z bezpłodnością mężczyzn.
PAP
KOMENTARZE