Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
O sektorach Bio-Med-Pharma na V Europejskim Forum Gospodarczym
12.11.2012

W dniach 7 i 8 listopada w Hotelu Andel's, w łódzkiej Manufakturze odbywało się V Europejskie Forum Gospodarcze organizowane przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Tegoroczna edycja, organizowana była pod hasłem: "W drodze do innowacyjnej gospodarki regionów - rozwój, konkurencja współpraca." Dla biotechnologii i farmacji szczególne znaczenia miały dwa wydarzenia. 7 listopada odbyło się seminarium branżowe poświęcone sektorowi BIO-MED-PHARMA, a kolejnego dnia miał miejsce salon branżowy pt: Bio- i nanotechnologie.

Podczas obu posiedzeń, odbyły się liczne sesje plenarne, debaty i panele dyskusyjne, w tym dyskusje na temat przyszłości farmacji i biotechnologii, sposobów powiązania obu dziedzin oraz efektywnej współpracy nauki z biznesem. Wiele czasu zajęła też dyskusja na temat opracowywania i stosowania strategii wdrażanych na poziomie bioregionów i poziomie kraju.

Paneliści kompleksowo wyjaśniali stosowane podczas prezentacji fachowe słownictwo, poglądy i pojęcia tak, że każda osoba związana nawet pośrednio z naukami biomedycznymi mogła brać udział w dyskusji. Nadrzędnym celem było zidentyfikowanie potrzeb oraz nazwanie problemów, z jakimi boryka się współczesny sektor Bio-Med-Pharma. Miało to posłużyć wypracowaniu wniosków i zaleceń dla dalszych działań, które mają kreować nie tylko rzeczywistość, ale przede wszystkim przyszłość.

Ekonomiści, przedsiębiorcy, samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele mediów spróbowali odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z wykorzystaniem doświadczeń biznesu w budowie innowacyjnej gospodarki regionów. Perspektywa świata nauki, reprezentowana była przez: prof. Tomasza Twardowskiego (Komitet Biotechnologii PAN) , prof. Bogdana Walkowiaka (Politechnika Łódzka) i prof. Jerzego Gębickiego (Politechnika Łódzka). Panowie starali się odpowiedzieć na pytania: Jak polska nauka wpisuje się w procesy, których rezultatem są nowe produkty na rynku, np. leki? Jakie jest i jakie powinno być miejsce nauki? W jakich obszarach nauka jest najbliżej biznesu? Z drugiej strony perspektywę biznesową przedstawiali: prof. Tadeusz Pietrucha (Bio - Tech Consulting) oraz Pan Maciej Bogucki (Instytut Ochrony Środowiska), którzy opowiadali, gdzie leżą nasze możliwości uzyskania przewagi konkurencyjnej? Jakimi dysponujemy zasobami, na których można opierać rozwój? Na jakich potrzebach należy się skupić. Moderatorem panelu dyskusyjnego był Dyrektor Klaster LifeScience Kraków – Pan Kazimierz Murzyn, który zaszczepił w słuchaczach pomysł modelu pracy klastrowej – pełnej współpracy naukowców i przedsiębiorców. Swoją obecnością i opinią podzielili się również prof. Mirosław Miller (EIT+ Wrocław), Pan Marcin Szumowski (BTM-Mazowia) oraz Pan Maciej Adamkiewicz (Prezes Zarządu Adamed Pharma S.A.).

Drugiego dnia, podczas salonu branżowego zatytułowanego Bio- i nanotechnologie, poruszone zostały 3 obszary.

  1. Rola farmacji w procesach innowacyjnych.
  2. Potencjał naukowy Województwa Łódzkiego w obszarze biotechnologii.
  3. Prezentacja ofert umożliwiających podniesienie innowacyjności Regionu Łódzkiego z sektora biotechnologicznego.

Jako wprowadzanie zaprezentowane zostały programy wspierania przedsiębiorczości, innowacyjności i promocji przemysłu biotechnologicznego i farmaceutycznego.

Wykład zatytułowany „Koncepcja rozwoju farmacji” został poprowadzony przez Panią prof. dr hab. n. farm. Elżbietę Mikicuk-Olasik – dziekana Wydziału Farmaceutycznego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Pani Profesor następująco opisała obecną sytuację Polskiej Farmacji i farmaceutów: „Farmacja w tej chwili zmienia się, również jeśli chodzi o rynek pracy. Wiadomo, że jest coraz mniej miejsc pracy dla farmaceutów w aptekach. Poza tym są to ludzie zdolni, ambitni i chcieliby także szukać szczęścia w innych sektorach.” Zapytana o powiązania nauki z biznesem, komentuje je następująco: „Zasadniczą sprawą jest to, że my musimy się bardziej poznać, musimy być bardziej otwarci w stosunku do siebie, mieć więcej zaufania.

Prof. Stanisław Słomkowski z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN, zapytany o sytuację młodych naukowców z sektora farmacji i biotechnologii komentuje rzeczywistość następująco: „Co jest ciężką rzeczą na uczelniach? To jest brak możliwości i odwagi. Ludzie na uczelniach i w instytutach badawczych boją się ryzyka. Tych rzeczy na studiach i wprost na wykładzie młody człowiek się nie nauczy.”

Kwestia odwagi i innowacyjności była podstawowym elementem całego Forum. Naukowcy i ludzie sektora biznesu zgodzili się, że tylko dzięki wspólnej pracy uda się osiągnąć najwyższe szczyty w dziedzinie obszaru Bio-Med-Pharma. Ważna jest otwartość umysłu oraz dobre pomysły. Organizatorzy całego forum podkreślali, że forum ma być początkiem dialogu, pomiędzy sferą naukową i biznesową. Wydarzenie było kolejnym, tak ważnym krokiem, do integracji obu środowisk. „Wierzę, że udział w tegorocznych obradach będzie ciekawym i inspirującym doświadczeniem stanowiącym podstawę integracji środowisk biznesowych, naukowych i samorządowych.” – napisał w zaproszeniu na Europejskie Forum Gospodarcze - Pan Witold Stępień - Marszałek Województwa Łódzkiego. Pozostaje mieć nadzieję, że bezpośrednio przełoży się to na przyszłe miejsca pracy, oraz wypracowanie nowych wzorców współpracy w świecie farmacji, biotechnologii, medycyny jak i nauk im pokrewnych.

 

Krzysztof Słomiak

KOMENTARZE
Newsletter