"Rak płuc to nie jest pojedyncza jednostka chorobowa, jest to wiele chorób pokrewnych, w związku z czym musimy nauczyć się rozpoznawać i leczyć każdy przypadek indywidualnie. Na chwile obecną jesteśmy w stanie leczyć formy tej choroby, które zależą od mutacji genów ALK i EGFR. Jesteśmy także, już bardzo blisko do stworzenia skutecznych terapii nowotworów płuc zależnych od mutacji genów ROS1 i RET. Odkrycie nowego onkogenu stwarza nowe możliwości ukierunkowanego leczenia nowotworów zależnych konkretnie od tego onkogenu" – mówi Robert C. Doebele, naukowiec z Centrum Onkologii CU.
Grupa naukowców z University of Colorado Cancer Center we współpracy z naukowcami z Dana-Farber Cancer Institute, rozpoczęła badania nad próbkami komórek raka płuc pobranymi od 36 "pan-negatywnych" pacjentów, czyli takich u których, żaden znany onkogenu powodujący raka płuc nie został zidentyfikowany. Postawili sobie pytanie jeśli nie żaden ze znanych onkogenów raka płuc, jest przyczyną nowotworu u tych pacjentów, to wobec tego co go powoduje? Wykorzystując metodę next-generation sequencing przeanalizowali kilkaset potencjalnych onkogenów powodujących różne rodzaje nowotworów w próbkach pobranych od pacjentów pan-negatywnych.
NTRK1 zostały zidentyfikowane jako onkogen raka tarczycy i dlatego został przeanalizowane w próbkach pobranych od pacjentów z rakiem płuc. Za pomocą next-generation sequencing udało się zidentyfikować mutacje tego genu w dwóch próbkach. Następne naukowcy opracowali specjalny test dla NTRK1 z wykorzystaniem fluorescencyjnej hybrydyzacja In situ (ang. fluorescent in situ hybridization – FISH), która jest również wykorzystywana do sekwencjonowania DNA pozostałych onkogenów raka płuc.
Wykonane analizy pozwoliły potwierdzać, że NRTK1 jest nowym onkogenem powodującym raka płuc u pacjentów od których pobrano próbki. Naukowcy poszli krok dalej. Doebele opisuje, że ten gen może być względnie łatwo wyciszony – "być może istniej już lek na ten podtyp nowotworu”. Jedną z firm, która opracowała kilka związków specyficznych dla tego genu jest firma Array BioPharma (Boulder, CO).
Pewne z nich zostały przeanalizowane. Badania wykazały, że zmutowany gen NRTK1 traktowany lekami będącymi w fazie badań: ARRY-772, -523 i -470 został skutecznie wyłączony.
"To są wciąż przedkliniczne badania. Jest to jednak pierwszy – i może nawet drugi i trzeci – ważny kroki w kierunku odkrywanie kolejnych podtypów raka płuc i tworzenia terapii skierowanych na konkretne onkogeny powodujące dany typ nowotworu płuc" – podsumowuje dr Doebele.
Anita Kunikowska
Źródło:
http://www.coloradocancerblogs.org/ntrk1-a-new-oncogene-and-target-in-lung-cancer/
KOMENTARZE