Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy wariant koronawirusa z Marsylii bardziej odporny na szczepionkę
Nowy wariant koronawirusa z Marsylii bardziej odporny na szczepionkę

Odkryty w grudniu 2021 r. w Marsylii nowy wariant koronawirusa, nazwany IHU, jest bardziej odporny na szczepionkę i bardziej zakaźny niż wersja wyjściowa wirusa – poinformował „Daily Mail”, powołując się na francuskich naukowców.

Fot. IHU – Méditerranée Infection

 

 

Nowy wariant koronawirusa został rozpoznany 10 grudnia 2021 r. u pacjentów z miasta Forcalquier w departamencie Alpy Górnej Prowansji w Instytucie Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii (IHU). Forcalquier jest miastem położonym ok. 100 km od Marsylii. Wariant ten, nazwany IHU, został zdeponowany w naukowej sieci wymiany GISAID jako B.1.640.2.

Zdaniem naukowców, „szczep posiada 46 mutacji, co czyni go bardziej odpornym na szczepionkę i bardziej zakaźnym niż oryginalny wirus”, ale jak podkreślają specjaliści, „niewiele wskazuje na to, że wypiera on dominujący obecnie wariant Omikron, który stanowi ponad 60% przypadków we Francji”. Do tej pory wykryto 12 przypadków zakażenia wirusem IHU w okolicach Marsylii, z których pierwszy związany był z podróżą do Kamerunu.

PAP

KOMENTARZE
Newsletter