Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Nowy konkurs MNiSzW na projekty badawcze zamawiane
19.09.2006
Minister nauki i szkolnictwa wyższego ogłosił konkurs na realizację projektów badawczych zamawianych:


  • Nowe metody genetyki molekularnej i genomiki służące doskonaleniu odmian roślin uprawnych.
    Nr projektu: PBZ-MNiSW-2/3/2006
    Czas realizacji: 36 miesięcy

    1. Opracowanie nowoczesnych genetyczno-molekularnych metod diagnostycznych służących do charakterystyki genetycznego podłoża cech odporności na stresy biotyczne i abiotyczne roślin uprawnych hodowanych w Polsce, w szczególności metod przydatnych do wyznaczania zmienności form allelicznych genów ważnych dla selekcji udoskonalonych odmian, określania zakresu współdziałania genów, konstruowania nasyconych markerami map genetycznych oraz mapowania cech ilościowych.
    2. Zastosowanie metod nowoczesnej biotechnologii do wzbogacenia zaawansowanych materiałów hodowlanych o ograniczonym naturalnym polimorfizmie genetycznym o nowe cechy użytkowe.
    3. Opracowanie sposobów zastosowania w praktyce hodowlanej sprawdzonych laboratoryjnie metod genetyczno-molekularnych służących selekcji udoskonalonych odmian hodowlanych i weryfikacja tych metod w doświadczeniach polowych.
    Niezbędna jest współpraca z ośrodkiem krajowej hodowli szczególnie w zakresie doboru materiału roślinnego. Konieczna jest deklaracja oferenta dotycząca własności intelektualnej zgłaszanych metod i genotypów.
  • Nowoczesne technologie energetycznego wykorzystania biomasy i odpadów bio-degradowalnych (BiOB)
    Nr projektu: PBZ-MNiSW-1/3/2006
    Czas realizacji: 36 miesięcy

    - Konwersja BiOB do energetycznych paliw gazowych
    1. Dobór odmian roślin energetycznych (szybko rosnących) najlepiej dostosowanych do warunków glebowych w wytypowanych rejonach kraju; określenie dla tych rejonów metod i sposobów zapobiegania degradacji gleby m.in. poprzez ustalenie prawidłowego systemu nawożenia; opracowanie technologii uprawy i zbioru roślin energetycznych.
    2. Opracowanie koncepcji systemu standaryzacji i certyfikacji oraz technologii przygotowywania biopaliw stałych jak też mieszanek BiOB z węglem.
    3. Opracowanie technologii współspalania w kotłach energetycznych biomasy i odpadów z węglem poprzez badanie procesów:
    - ograniczających udział BiOB doprowadzanego bezpośrednio do kotła w tym również analiza celowości suszenia BiOB,
    - spalania BiOB w przed-palenisku,
    - zgazowania BiOB w gazo-generatorze satelitarnym.
    4. Opracowanie innowacyjnych technologii konwersji BiOB na paliwa gazowe (średniokaloryczne) w oparciu o procesy zgazowania (powietrznego i tlenowego), pirolizy oraz fermentacji metanowej.
    5. Opracowanie metod oczyszczania otrzymywanego gazu oraz badania jego optymalnego wykorzystania w tym w silnikach tłokowych i w turbinach gazowych.
    6. Opracowanie oceny zagrożenia degradacji materiałów związanej z wykorzystywaniem BiOB w istniejących urządzeniach cieplno-energetycznych (erozja, korozja).
    7. Opracowanie oceny możliwości wykorzystywania odpadów stałych otrzymywanych w wyniku energetycznej utylizacji BiOB.
    8. Opracowanie analizy techniczno-ekonomicznej zawierającej ocenę opłacalności jak też ocenę potencjału rynkowego w zakresie produkcji i energetycznego wykorzystania BiOB.
    Oferty o charakterze badawczo-rozwojowym powinny wskazywać konkretny obiekt technologiczny, w którym będą prowadzone przyszłe zadania o charakterze wdrożeniowym.

Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 4 sierpnia 2005 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę (Dz. U. Nr 161 z dnia 25 sierpnia 2005 r. poz. 1359). Oferty na wykonanie projektów, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 13 do ww. rozporządzenia, należy składać w 4 egzemplarzach w terminie 60 dni od daty ukazania się ogłoszenia (15 września br) w Kancelarii Ogólnej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 00-529 Warszawa, ul. Wspólna 1/3, pok. 32.

Szczegółowe wytyczne: http://www.mnii.gov.pl
KOMENTARZE
Newsletter