Zespół prowadzący badanie projektowe przedstawił koncepcję banku informacji na dorocznym forum użytkowników projektu udostępnienia sieci gridowych dla e-nauki (Enabling Grids for E-sciencE - EGEE), które odbyło się w Clermont-Ferrand we Francji. Projekt banku opiera się na zasadach zbliżonych do działania Wikipedii - powszechnie znanej encyklopedii internetowej, dzięki czemu krajowe inicjatywy gridowe mają dostęp do informacji i same mogą edytować ich treść.
- Bank informacji EGI jest potężnym narzędziem, które zapewnia użyteczny przegląd sytuacji w zakresie krajowych inicjatyw gridowych oraz projektów gridowych w Europie - powiedział Jacko Koster, przedstawiciel NGI w Norwegii. - Stwarza istotną podstawę nie tylko rozwoju EGI, ale również postępu w poszczególnych krajach. Wiedza o tym, w jaki sposób dany kraj rozwiązuje określone problemy, pozwala innym krajom na wyciągnięcie wniosków i uniknięcie zagrożeń.
- W przyszłości organizacja EGI powinna stanowić spoiwo łączące różne społeczności gridowe w Europie i poza nią - dodał Dieter Kranzlmüller. - Dlatego dążymy do wdrażania właściwych procesów i mechanizmów oraz do podziału funkcji między krajowe i europejskie inicjatywy gridowe. W wyniku tych działań powstanie trwałe środowisko dla wspólnych aplikacji wykorzystujących infrastrukturę gridową do codziennej pracy.
Badanie projektowe EGI ma na celu opracowanie nowego modelu organizacyjnego trwałej ogólnoeuropejskiej infrastruktury gridowej. W ramach projektu, dofinansowanego kwotą 2,5 miliona euro z budżetu szóstego programu ramowego (6PR), prowadzi się ocenę wykonalności technicznej i finansowej tego typu usług gridowych, pod kątem decydentów politycznych w krajach członkowskich i agencji finansowych. Prace oparte są na projekcie EGEE.
- Doświadczenie zdobyte w ramach projektu EGEE jest nieocenionym atutem przy opracowywaniu organizacji EGI - powiedział dyrektor projektu EGI Dieter Kranzlmüller. - Wyniki projektu EGEE i wkład wniesiony przez jego ekspertów mają ogromne znaczenie dla rozwiązania licznych wyzwań napotykanych na etapie opracowywania trwałej organizacji działania europejskiej sieci gridowej.
Pierwotny projekt EGEE rozpoczął się wiosną 2004 r. i jego celem była integracja krajowych, regionalnych i tematycznych obliczeniowych sieci gridowych oraz sieci pamięci masowej w celu utworzenia europejskiej infrastruktury sieci gridowych wspierającej Europejską Przestrzeni Badawczą (ERA). Na obecnym, drugim etapie w projekcie EGEE-II wykorzystuje się wyniki projektu EGEE do zapewnienia wysokiej jakości bezproblemowej usługowej infrastruktury gridowej w granicach Europejskiej Przestrzeni Badawczej i na całym świecie. Naukowcy ze środowisk akademickich i z sektora przemysłu korzystają z niej w codziennej pracy, dzięki uzyskaniu całodobowego dostępu do wspólnych zasobów w zakresie przechowywania danych, wykonywania obliczeń i tworzenia sieci, niezależnie od miejsca, w jakim się znajdują.
Projekt EGEE angażuje naukowców i inżynierów z ponad 240 instytucji w 45 krajach na całym świecie. W ciągu ostatnich czterech lat projekt otrzymał z budżetu szóstego programu ramowego (6PR) prawie 68 milionów euro; jego łączny koszt wynosi około 99 milionów euro.
Sieć gridowa według projektu EGEE składa się 41 000 procesorów (CPU) dostępnych dla użytkowników przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu; jej pojemność wynosi około pięciu petabajtów (pięciu milionów gigabajtów), sieć zawiera też system taśmowej pamięci masowej i wykonuje około 100 000 równoległych operacji obliczeniowych.
Więcej informacji na stronach internetowych:
http://knowledge.eu-egi.org/
http://www.eu-egee.org/
Źródło:CORDIS
KOMENTARZE