Nowe spostrzerzenie dotyczące naprawy DNA
Mikroskopijny jednokomórkowy organizm, który zaadoptował się do przetrwania w najsurowszych środowiskach na ziemi, może pomóc lepiej zrozumieć w jaki sposób zachowują się komórki rakowe.
Tak jak komórki rakowe, archeowce są poliploidami. Mimo, iż podobne są pod względem struktury i wyglądu do bakterii, archeowce mają wspólnego przodka z Eukaryota. To pokrewieństwo jest najbliższe w procesach przetwarzania DNA. Archeowce odkryto zaledwie 32 lata temu. Badaniami dotyczącymi tych organizmów zajmuje się mniej niż 200 ekspertów na całym świecie. Z drugiej strony, mechanizmy poprzez, które komórki reperują swój DNA był tematem badań ( na komórkach eukariotycznych i bakteryjnych) od dziesięcioleci. Dopiero teraz poznajemy jak ten proces przebiega u archeowców.
Przerwy w DNA mogą być spowodowane np.promieniowaniem, UV i chemioterapią. Wszystkie organizmy potrafią użyć enzymów do „sklejenia” pękniętych nici DNA, ale proces ten jest podatny na błędy i może powodować mutacje, które prowadzą do raka.
Alternatywą jest proces rekombinacji, gdzie zdrowe nici pasującego DNA używane są do odbudowania uszkodzonego DNA. Jest to skomplikowana i czasochłonna strategia naprawy DNA, ale zapobiega ona powstawaniu mutacji. Kiedy enzym, który przeprowadza rekombinację jest wadliwy, może doprowadzić to do raka. Tak się dzieje u pacjentów z mutacją w genie BRCA.
Badania pokazują jak, w przeciwieństwie do innych organizmów, Haloferax volcanii umyślnie unika użycia rekombinacji do naprawy DNA. Wyniki badań sugerują, że inne organizmy poliploidalne, tj. komórki rakowe, mogą reagować w ten sam sposób. Kolejnym krokiem jest odpowiedź na pytanie – dlaczego?
www.plosgenetics.org
Thorsten Allers, Stephena Delmas, Lee Shunburne, Hien-Ping Ngo „Mre11-Rad50 promotes rapid repair of DNA damage in the polyploid archaeon Haloferax volcanii by restraining homologous recombination”; July 10, 2009, Volume 5, Issue 7
KOMENTARZE