Grzyby występują powszechnie w otaczającym nas środowisku, a powodowane przez nie zakażenia układowe stanowią coraz poważniejszy problem terapeutyczny. Dotyczy on głównie osób z obniżoną odpornością, występującą m.in. w wyniku transplantacji oraz terapii zwalczających nowotwory.
Liczba tego typu infekcji rośnie z roku na rok. Coraz częściej obserwuje się również występowanie nowych gatunków lekoopornych, a problem ten znacznie podwyższa i tak wysokie koszta profilaktyki i leczenia przeciwgrzybicznego. W obecnej sytuacji niezwykle ważne staje się zatem odnalezienie nowych i wydajnych metod produkowania skutecznych preparatów.
„Uzyskanie sukcesów w projektowaniu innowacyjnych, lepszych leków jest przede wszystkim uwarunkowane odkryciem molekularnych mechanizmów wad leków aktualnie stosowanych” - mówi członek Rady Naukowej Blirt, profesor Edward Borowski.
To właśnie znajdujący się pod jego kierownictwem zespół naukowców otrzymał ostatnio radykalnie ulepszone, półsyntetyczne pochodne amfoterycyny B i nystatyny A1, czyli tzw. antybiotyków polienowych, należących do najstarszej grupy leków stosowanych w zakażeniach wywołanych grzybami.
Średni koszt terapii z użyciem preparatów amfoterycyny B wynosi 40 tysięcy złotych. Z kolei nystatyna A1 znajduje zastosowanie głównie w przypadkach miejscowych zakażeń, np. skóry i układu pokarmowego.
W porównaniu ze związkami wyjściowymi, nowe pochodne wyróżniają się zdecydowanie obniżoną toksycznością i wyższą selektywnością. Ponadto, są one lepiej rozpuszczalne w wodzie i dzięki temu wykazują skuteczność we wszystkich zakażeniach grzybami. Ze względu na bardziej wydajne metody syntezy mogą być one również otrzymywane w warunkach przemysłowych.
Jak komentuje Prezes Zarządu Blirt S.A Jerzy Milewski. - Opracowanie innowacyjnych substancji czynnych o potencjale w leczeniu grzybic to przełom w przedklinicznych badaniach laboratoryjnych Blirtu i wielki sukces polskich naukowców pod kierownictwem profesora Edwarda Borowskiego. Przed nami kolejny ważny etap - komercjalizacja otrzymanych substancji, będących bazą do opracowania skutecznych, o niespotykanych do tej pory właściwościach leczniczych i farmakologicznych leków, mogących zmienić spojrzenie na dotychczas stosowaną farmakoterapię grzybic.
Blirt złożyła już wnioski patentowe na uzyskane pochodne. Obecnie firma prowadzi działania mające na celu komercjalizację związków na drodze współpracy z partnerem branżowym lub też poprzez sprzedaż know-how i licencji podmiotowi, który będzie kontynuował dalsze badania przedkliniczne i kliniczne oraz przeprowadzi rejestrację nowych leków.
Źródło: Biolab Innovative Research Technologies
Anna Kurcek
KOMENTARZE