Na świecie jest znanych wiele różnych szczepionek przeciwko Vibrio cholerae. Pośród nich można wyróżnić szczepionki składające się z inaktywowanych całych komórek, genetycznie osłabionych żywych komórek oraz tak zwanych duchów komórkowych. Drugie z nich są bardzo wydajne, z reguły indukują odpowiedź ze strony układu immunologicznego na wysokim poziomie. Buduje się je poprzez zahamowanie ekspresji/działania niektórych z białek bakterii uznanych za wirulentne. Dzięki temu, komórki są zdolne do przetrwania, ale nie uzyskują pełnej wirulencji po wprowadzeniu do jelita.
Najciekawszymi i najnowszymi szczepionkami są duchy komórkowe Vibrio cholerae. Tworzy się je poprzez kontrolowaną ekspresję sklonowanego genu lizy znalezionego u bakteriofaga PhiX174. Powoduje to stworzenie się przezbłonowego tunelu przez otoczkę Gram-negatywnych bakterii i ucieczkę cytoplazmy na zewnątrz komórki. Otoczka oraz zewnętrzna błona pozostają nietknięte, zachowując wszystkie markery antygenowe na powierzchni.
Proces ten zabija 99.99% bakterii. Na tak przygotowanej platformie, istnieje możliwość dokowania również innych antygenów, nie związanych z budową i wirulencją Vibrio cholerae. Dzięki temu, stało się możliwe tworzenie zróżnicowanych szczepionek przeciwko kilku patogenom naraz.
Uwe S., Anti-inflammatory interventions of NF-kB signaling: Potential applications and risks, Biochemical Pharmacology, 2008, 75, 1567-1579
KOMENTARZE